Solidarność to znaczy razem

Bibuła 1976-1980. Otwarcie wystawy

Wchodząc na wystawę w małej sali byłego kina "Światowid" w Nowej Hucie najpierw czuło się intensywny zapach farb drukarskich, rozpuszczalników itp.. Gwar ożywionych rozmów ludzi z Solidarności, opozycji komentujących zgromadzone eksponaty, wspominających własną działalność w tamtych latach powodował, że trudno było rozpocząć wernisaż. Użyliśmy więc tuby.

Dyrektor Muzeum Historycznego miasta Krakowa Michał Niezabitowski otworzył w Muzeum PRLu w Nowej Hucie wystawę "Bibuła 1976 - 80". Wystawa jest zorganizowana przez Stowarzyszenie Sieć Solidarności, dla oddanie hołdu ludziom, którzy jako jedni z pierwszych mieli odwagę przeciwstawić się represjom władz PRLu stosowanym wobec protestujących robotników Radomia, Ursusa, i innych miejscowości - powiedział w słowie wstępnym Edward E. Nowak - prezes Sieci. Wystawa jest zorganizowana jako kolejny element społecznych obchodów 40. Rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników - KOR.

Kurator wystawy, kolega Leszek Jaranowski zapoznał licznie przybyłych na wernisaż z merytoryczną treścią wystawy, która zwiera niezwykle cenne, unikatowe oryginały pism i książek wydawanych w latach 1976 - 1980 najpierw przez KOR, przekształcony w KSS KOR a potem inne organizacje opozycyjne i inicjatywy wydawnicze. Wystawa składa się z pięciu części. W pierwszej, na planszach przedstawiona jest historia KORu oraz zaprezentowano sylwetki jej członków a także działalność wobec represji władz, następne zaś przedstawiają powstający niezależny (niecenzurowany) ruch wydawniczy, w tym "kontrabandę" z zagranicy. Druga część wystawy to niezwykle interesujący film (45 minutowy) przedstawiający w formie wywiadów dzieje podziemnej poligrafii. Kolejna część wystawy, ta najważniejsza, to zaprezentowane w gablotach przykłady bibuły i książek wydawanych w tzw. drugim obiegu. Staraliśmy się aby były reprezentatywne dla różnych nurtów prasy podziemnej. Te zbiory udostępnił kolega Jacek Swałtek, miłośnik bibuły, poczty niezależnej, gromadzący także zbiory naszego Stowarzyszenia.Czwarta i piata część wystawy to prezentacja sprzętu technicznego, w zaimprowizowanej drukarni podziemnej, czyli maszyn drukarskich, powielaczy, offsetów, sitodruków, stosowanego wyposażenia, farb, matryc itp. akcesoriów a także opis różnych technik drukarskich. Podczas wystawy można było osobiście albo przy pomocy kolegi Leszka wydrukować sobie własna ulotkę na plakacie towarzyszącym wystawie.

Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tej ważnej dla naszego środowiska, dla tradycji wystawy. W szczególności dziękuję Kolegom z Muzeum PRLu i Muzeum Historycznego Krakowa, które udziela gościny różnym przedsięwzięciom Sieci Solidarności, a to debatom, a to wystawom, filmom, itp.. Dziękuje dyrektorom M. Niezabitowskiemu, J.Salwińskiemu i kol. Ryszardowi Kozikowi.

Najwyższe podziękowania należą się kol. L. Jaranowskiemu, który jest kuratorem wystawy a także dysponentem maszyn i sprzętu drukarskiego oraz kol. J. Swałtkowi za udostępnione bezcenne zbiory bibuły i książek. Podziękowania kieruję do osób, które wsparły wystawę: koleżanek: Magdy Maliszewskiej, Wiesławy Ciesielskiej i Haliny Nowak oraz kol. Janka Ciesielskiego.

Wystawa będzie otwarta codziennie za wyjątkiem poniedziałków w godzinach 10:00 - 17:00 do dnia 28 lutego 2017 roku.

Przewidujemy także oprowadzania kuratorskie. Zapraszamy szczególnie młodzież, dla której może to być żywa lekcja historii najnowszej Polski. Apelujemy do dorosłych, do nauczycieli i przyjście na wystawę ze swoimi podopiecznymi. Udzielimy niezbędnej pomocy.

Edward E. Nowak
Sieć Solidarności