Solidarność to znaczy razem

Inauguracja Roku Nowosielskiego

Tłumy gości przybyły 17 stycznia 2023 r. na wystawę w Galerii Starmach, która inauguruje oficjalnie Rok Jerzego Nowosielskiego.

Uroczystej inauguracji dokonała Pani Marszalek Małgorzata Kidawa Błońska oraz Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Pani Kidawa Błońska wspomniała, że idea ustanowienia przez Sejm była inicjatywą Galeriii Starmach, przedstawiona przez Bogusława Sonika i spotkała się - co niezwykłe - z aklamacją posłów. Prezydent Majchrowski nazwał Jerzego Nowosielskiego IKONĄ KRAKOWA.

Właściciel Galerii Andrzej Starmach w podczas swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na Medal "Dziękujemy za wolność' nadany Jerzemu Nowosielskiemu przez Stowarzyszenie "Sieć Solidarności", który jest eksponowany w szafie Nowosielskiego. Wśród gości była liczna grupa członków Sieci Solidarności, co nie umknęło uwadze wielu osób.

O Jerzym Nowosielskim pisaliśmy już wielokrotnie, ostatnio 7 stycznia w 100. Rocznicę urodzin .
Z okazji wielkiej rocznicy Galeria Starmach - Inicjator Roku Jerzego Nowosielskiego, przygotowała wystawę Pracownia Jerzego Nowosielskiego, która będzie wieloczęściową próbą przypomnienia łódzkich i krakowskich wnętrz artysty, przywołaniem sposobu jego myślenia o pracy twórczej w jego prywatnym otoczeniu, jak i charakterystyczną tylko dla Nowosielskiego aranżacją przestrzeni mieszkalnych na potrzeby malarskiego atelier.

Przy okazji ponownie zapraszamy na nową stronę internetowa poświęcona twórczości świeckiej Jerzego Nowosielskiego. Projekt powstał z inicjatywy Katarzyny Kural Sadowskiej, przy merytorycznym wsparciu biografów Jerzego Nowosielskiego Pani Krystyny Czerni oraz Andrzeja Starmacha i Andrzeja Szczepaniaka z Galerii Starmach.

Fot. Jacka M. Stokłosy

[EEN]