Solidarność to znaczy razem

Kwiaty dla Kołłątaja. 3 maja 2016.

Stało się już zwyczajem Sieci Solidarności, że w dniu 3 maja składamy hołd twórcom Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Pod pomnikiem Hugona Kołłątaja na Gołębiej w Krakowie, jednego z wybitnych twórców Konstytucji Trzeciomajowej przedstawiciele Stowarzyszenia Sieć Solidarności złożyli kwiaty.

Ten dzień od lat jest czczony w Krakowie z niezwykłym pietyzmem. Była bowiem Konstytucja 1791 roku nie tylko przejawem patriotyzmu i jednym z ostatnich działań ku ratowaniu Rzeczpospolitej ale także owocem myśli jej wybitnych twórców. Dlatego rozpoczynamy świętowanie od hołdu Hugonowi Kołłątajowi. W katedrze Wawelskiej, nekropolii władców państwa i ducha odbyła się uroczysta Msza św. odprawiona przez Kardynała Stanisława Dziwisza - Metropolitę Krakowskiego, a potem ruszył pochód Traktem Królewskim, zatrzymując się pod Krzyżem katyńskim aby oddać hołd żołnierzom, policjantom i innym zamordowanym w 1940 roku przez Sowietów. Na końcu pochodu szczególnie wyróżniały się dwie grupy zwolenników Prawa i Sprawiedliwości oraz Ruchu Obrony Demokracji.

Po drodze pochód podziwiali mieszkańcy Krakowa i jakże licznie zgromadzeni turyści. Pod pomnikiem Władysława Jagiełły na Placu Jana Matejki odbyła się centralna uroczystość obchodów Trzeciomajowych. Po wciągnięciu flagi narodowej na maszt i uroczystej odprawie wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbył się apel poległych w którym oddano hołd wybitnym Polakom, bohaterom minionych dni a pośród nich także ofiarom tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w której zginęło 96 osób życia publicznego Polski a pośród nich Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Oddano salwy honorowe. W imieniu władz państwowych i samorządowych przemawiał Wojewoda Józef Pilch, po czym rozpoczęło się składanie kwiatów pod grobem Nieznanego Żołnierza. W imieniu naszego Stowarzyszenia wieniec z napisem "Twórcom Konstytucji 3 Maj - Sieć Solidarności" złożyli kol Fryderyk Czerwiński, Maciej Mach i Edward E. Nowak. Pokłoniliśmy się także weteranom, kombatantom i ofiarom II wojny Światowej, o których chyba nieco zapomniano podczas świętowania. Tegoroczne uroczystości odbyły się w zasadzie bez większych incydentów, jak to bywało w latach poprzednich. Dało się także zauważyć znacznie mniejsza frekwencje niż w minionych latach, nawet wtedy gdy wiązało się to z aresztowaniami, walkami ulicznymi czy represjami. W telewizyjnych wywiadach przypominaliśmy o obchodach 3 Maja w latach osiemdziesiątych, w tym o strajku wiosennym 1988 roku, rozbitym niemal nazajutrz po 3 maja, strajku który stal się wiosną naszej wolności.

Sieć Solidarności świętowała rocznice Konstytucji, także po południu uroczyście wręczając Medale "Dziękujemy za wolność" bohaterom lat '80 ub. Wieku, ale to już będzie opisane w kolejnej relacji.