Solidarność to znaczy razem

Mija pierwsza rocznica śmierci Maćka Macha

Maciej Mach urodził się 3 sierpnia 1955 r. w Krakowie, był Nowohucianinem, ukończył Technikum Elektroniczne w 1975 roku, po czym podjął pracę w Hucie im. Lenina na Wydziale Blach Karoseryjnych (ZB-2.

We wrześniu 1980 tworzył początkowe struktury NSZZ "Solidarność". Gdy władza komunistyczna wprowadziła stan wojenny stał się organizatorem strajku; a miał przecież zaledwie 26 lat, gdy widział czołgi taranujące miejsce swojej pracy. Nie uląkł się tego ani groźby zwolnienia z pracy, aresztowania, może czegoś gorszego. Co więcej już wtedy 17 grudnia 1981 r. drukował z kolegą pierwsze ulotki a na przełomie stycznia/lutego 1982 r. był inicjatorem utworzenia Komitetu Ocalenia Solidarności, współorganizatorem pierwszego tzw. czarnego marszu hutników 30 kwietnia 1982 r. i następnych pochodów hutników. Potem wspólnie z innymi tworzył konspiracyjną organizację GROT a następnie Tajną Komisję Robotniczą Hutników, która przez wszystkie lata '80 kierowała podziemną walką w Nowej Hucie. To On i jego koledzy uczynili z Nowej Huty bastion walki o Solidarność.
Maciek, był również współorganizatorem sieci kolportażu tzw. bibuły i innych wydawnictw podziemnych w Hucie i w Krakowie, był współpracownikiem pisma "Hutnik" a potem także pisma "Solidarność Hutników" i innych redakcji. Jego aktywność i zmysł organizacyjny spowodował, że stal się delegatem do Regionalnego Komitetu Solidarności i MKS Nowa Huta.

W 1985 roku wpadł, został aresztowany i musiał spędzić kilka miesięcy w więzieniu Montelupich w Krakowie, do czasu wyroku, w zawieszeniu. Zresztą był wielokrotnie aresztowany, przesłuchiwany, a jego dom nachodzili esbecy; represje dotknęły najbliższych.

Wiosną 1988 r. gdy w Hucie wybuchł strajk, Maciek Mach odegrał wielką rolę jako rzeczywisty lider TKRH ale także zręczny negocjator, tworząc solidarnościowe postulaty strajkującej załogi. Po rozbiciu strajku przystępuje do Komitetu Organizacyjnego, który rozpoczyna jawną działalność Solidarności najpierw w Hucie a potem w regionie i w kraju.
Wreszcie nadchodzi rok 1989, działa w komitecie Obywatelskim "Solidarność", zostaje także wiceprzewodniczącym już jawnej, legalnej Komisji Robotniczej Hutników i może wraz z kolegami rozwiązać tajne struktury TKRH.

Za swoja niestrudzoną postawę i działalność, szczególnie w strukturach tajnych był wielokrotnie odznaczany: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Małopolski, oraz medalami "Niezłomnym w Słowie", Za zasługi dla Małopolskiej "Solidarności", "Honoris Gratia", oraz "Dziękujemy za wolność".

Kolega Maciej Mach został członkiem założycielem Stowarzyszenia "Sieć Solidarności", był wiceprezesem przez pierwszych 9 lat i najbliższym współpracownikiem Edwarda E. Nowaka.

Maciej Mach był człowiekiem schorowanym, wiele miesięcy spędził w szpitalu. Zmarł 28 września 2023 r. w Klinice w Zabrzu. Pochowaliśmy Go na Podkarpaciu, w Gwizdowie, niedaleko do Biedaczowa i do Leżajska, gdyż chciał spocząć obok swoich rodziców.

Cześć Jego Pamięci

Stowarzyszenie "Sieć Solidarności"

Biogram Macieja Macha:https://sss.net.pl/biogramun,mach-maciej,50.html