Solidarność to znaczy razem

Opłatek Sieci Solidarności

Po raz dwunasty członkowie i sympatycy Sieci Solidarności spotkali się w licznym gronie na tradycyjnym Opłatku" we wtorek przedświąteczny 19 grudnia w gościnnym Nowohuckim Centrum Kultury.

Prezes Edward Nowak podzielił się refleksjami nt. kończącego się roku, przypominając o obchodach solidarnościowych rocznic, o wyprawie do Gdańska, o spotkaniach integracyjnych stowarzyszenia. Pamiętaliśmy o koleżankach i kolegach, którzy odeszli na zawsze, ale pozostają w naszej pamięci. Część wystąpienia poświecił wsparciu Ukrainy, apelując o jej podtrzymanie w nowym roku a także abyśmy pamiętali o represjach wobec Białorusinów. Przywitał demokratyczne zmiany w naszym kraju, zwracając się o ich wsparcie zarówno jako Sieć Solidarności, ale także jako ludzie, którzy noszą w sobie gen wolności i solidarności. Na koniec złożył życzenia Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2024 Roku. Łamaliśmy się opłatkiem, zachowując pewne reżymy sanitarne.

W tę atmosferę refleksji włączyły się kolejne osoby: Adam Kramarczyk, najstarszy spośród nas Kazimierz Serczyk, Zygmunt Łenyk, nasz senator Bogdan Klich, który nawiązał do aktualnych wydarzeń w naszym kraju, Krystyna Ryczaj Marchewczyk, Janek Ciesielski, i Józef Lassota. Gabriel Abratowicz przeczytał świąteczny wiersz W. Młynarskiego. A później toczyły się rozmowy już bardziej indywidulane przy skromnym poczęstunku wigilijnym.

W drugiej części wieczoru opłatkowego śpiewaliśmy kolędy i to całkiem dobrze nam wychodziło, zapewne dzięki akompaniamentowi kol. Zbigniewa Grzyba. Już pod koniec Wiesia Ciesielska i Edward Nowak zaśpiewali "Sierpniowe dziecię" utwór napisany w 1983 r. w więzieniu w Strzelinie przez Staszka Handzlika i wykonawcę.
https://fb.watch/p3F0aRRRoo/
Powoli trzeba było się żegnać. Jeszcze podziękowania dla gospodarzy dr. Z Grzyba i p. Marii Grochot, przekazanie życzeń, które nadeszły od naszych członków, którzy nie mogli przybyć i radosny powrót do domów. "Opłatek" był filmowany i fotografowany, więc będzie można znaleźć pamiątki na naszych stronach w internecie.

Przyjaciele, życzę każdemu z osobna i wszystkim razem, Waszym rodzinom i bliskim nade wszystko zdrowia i solidarności, Wesołych Świąt Bożego narodzenia i Szczęśliwego Nowego 2024 Roku. Ukrainie życzę wyzwolenia i pokoju, Europie jedności w różnorodności, a nam budowy Polski wolności i solidarności, odbudowania zerwanych więzi społecznych.

Edward E. Nowak

"Pociesz, Jezu, kraj płaczący"
Wigilia 1981 r., więzienie w Wiśniczu
Na melodię "Bóg się rodzi", dodatkową zwrotkę kolędy napisał, nieżyjący już kol. Andrzej Borzęcki. Była potem śpiewana w obozach internowania, aresztach i więzieniach PRLu.

Śpiewaliśmy te kolędę podczas tegorocznego "Opłatka" Sieci Solidarności.
Pociesz, Jezu, kraj płaczący,
Zasiej w sercach prawdy ziarno.
Siłę swoją daj walczącym,
Pobłogosław "SOLIDARNOŚĆ".
Więźniom wszystkim daj wytrwanie,
Pieczę miej nad rodzinami,
A Słowo Ciałem się stało
I mieszkało między nami.