Solidarność to znaczy razem

Pogrzeb ś.p. Wandy Świrkowskiej wolonatariuszki z Mistrzejowic

U stóp gotyckiego kościółka w Łapczycy pochowaliśmy 30 maja 2023 roku ś.p. Wandę Świrkowską (27.04.1934-25.05.2023) - współpracowniczkę ks. Jancarza z Mistrzejowic.

W imieniu Sieci Solidarności Edward E. Nowak złożył kondolencje rodzinie i przekazał Plakietę Nagrobną Medalu "Dziękujmy za wolność" córce Renacie.

Przypomnijmy, że Wanda Świrkowska (ur. 27.04.1934 w Łapczycy, zm. 25.05.2023 r. w Krakowie) wraz ze swoją córką Renatą były bardzo zaangażowane w działalność w kościele w Mistrzejowicach i współpracę z ks. Kazimierzem Jancarzem. Wanda była Starościną Chrześcijańskiego Uniwersytetu Robotniczego, powstałego z inicjatywy ks. Jancarza.

Pani Wanda zajmowała się także logistyką wizyt gości z Polski i świata, którzy tłumnie odwiedzali kościół w Mistrzejowicach. Aktorzy, dziennikarze, politycy byli goszczeni w jej domu i w domach zaufanych znajomych.
W latach '80 ub. w ich mieszkaniu na os. Tysiąclecia w Nowej Hucie były drukowane, składane, kolportowane materiały dla potrzeb podziemnych organizacji, mieścił się magazyn książek. Ona sam z córka brały udział w demonstracjach nowohuckich.


Gdy 35 lat temu w nowohuckim kombinacie wybuchł strajk, potem brutalnie spacyfikowany, pani Wanda była wolontariuszką w Wikariacie Solidarności, który świadczył pomoc, represjonowanym uczestnikom tego strajku.
Podczas słynnej Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka, który odbywał się w sierpniu 1988 roku w Mistrzejowicach, Wanda wraz z Renatą wspomagały jego organizację, a było to ogromne wówczas wyzwanie, bowiem przyjechało około tysiąca ludzi, w tym czterysta z zagranicy.


Za to wszystko Stowarzyszenie Sieć Solidarności uhonorowało Ją w ubiegłym roku Medalem "Dziękujemy za wolność" > Na tym medalu jest wygrawerowany pochód 1 Majowy robotników idących poprzez strajkującą hutę; w tym pochodzi idą także Pani Wanda ze swoją córką Renatą.

Cześć Jej Pamięci
Stowarzyszenie Sieć Solidarności