Solidarność to znaczy razem

Sieć Solidarności w Gdańsku

Stowarzyszenie Sieć Solidarności" ustanowiło 2023 - Rokiem Lecha Wałęsy. Najważniejszym punktem tych obchodów było zaplanowane spotkanie i wręczenie Medalu "Dziękujemy za wolność" - Lechowi Wałęsie. W tym celu zorganizowaliśmy wyjazd zainteresowanych członków do Gdańska.

Delegacja licząca łącznie 32 osoby przebywała w Gdańsku w dniach 17-19.10.2023 r.

Wyjechaliśmy PKP Intercity 17.10 o godz. 8-mej i o 13-tej byliśmy w Gdańsku i zakwaterowaliśmy się w hotelu Novotel w pobliżu Starego Miasta. Po południu mieliśmy wspaniały spacer po Starówce. Przewodnikiem była p. Joanna Walczyk. Wieczorem zjedliśmy kolację w restauracji Miasto Aniołów, na której obecna była p. Henryka Krzywonos z mężem.

18 października był głównym dniem pobytu. O godz. 10:00 oddaliśmy Hołd Poległym Stoczniowcom 1970 r. oraz innym ludziom o poległym za wolność a także zmarłym Ludziom ruchu Solidarność. Złożyliśmy wszyscy wspólnie, wieniec z napisem "Dziękujemy za wolność - Stowarzyszenie Sieć Solidarności" przed Trzema Krzyżami Gdańskimi. W tle stali Janek Jankowski i Bogdan Stelmach z naszym banerem. Była to bardzo poruszająca chwila. Potem zwiedzaliśmy teren wokół pomnika, pamiątkowe tablice, zrobiliśmy także wiele zdjęć i nakręcony został film przez Krzysztofa Nowaka oraz wspólne zdjęcie pod Pomnikiem.

W EuropejskimCentrum Solidarnościczekał na nas Krzysztof Pusz, który pomagał nam w przygotowaniu wizyty w ECS oraz Bogdan Lis, obaj z Rady ECS. Przywitał nas Bazil Kerski - dyrektor ECS wraz z p. KarolinąLejczak-Pastuszka.

Udaliśmy się na spotkanie z Lechem Wałęsą. Wszyscy byliśmy ubrani w okolicznościowe podkoszulki, które przygotował Gabriel Abratowicz wg. projektu Jacka M. Stokłosy, koledzy rozwinęli nasz baner, ponadto flagę Solidarności dzierżył Henryk Kazimierski a flagę Medalu Janusz Petlicki. Krzysztof Nowak filmował całe spotkanie.

Edward E. Nowak odczytał tekst o idei Medalu "Dziękujemy za wolność" a następnie powiedział:
Stowarzyszenie "Sieć Solidarności" ustanowiło rok 2023. Rokiem Lecha Wałęsy, w związku z 80 rocznicą urodzin a także 40. rocznicą przyznania Pokojowej Nagrody Nobla. W tych dniach minęła także 43. rocznica Strajku Sierpniowego w Stoczni Gdańskiej, 42. rocznica wyboru Lecha Wałęsy na Przewodniczącego podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" a także 35. rocznica "Wiosny Solidarności '88", która otworzyła drogę do wyborów 1989 r. i rozpoczęcia procesu demokratyzacji i rozwoju Polski. Postanowiliśmy uczcić to w sposób szczególny, udając się grupą członków stowarzyszenia do Gdańska (jest nas dzisiaj 32 osoby), aby osobiście wręczyć Lechowi Wałęsie nasz Medal.

Szanowny Panie Przewodniczący, Panie Prezydencie, Drogi Lechu, za wieloletnie przywództwo ruchu społecznego "Solidarność" od strajków sierpniowych, zwieńczonych podpisaniem Porozumień Sierpniowych, walkę o wolność i demokrację po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, aż do wielkiego zwycięstwa w wyborach 4 czerwca 1989 roku, za wybitne zasługi dla wolności i niepodległości Polski:

- przyznany został Pierwszy Medal "Dziękujemy za wolność" Panu Lechowi Wałęsie i prosimy o jego przyjęcie jako symbolicznego wyrazu naszej wdzięczności i szacunku.

Medal oraz pamiątkową odznakę wręczyli: Edward E. Nowak oraz Józef Lassota - członkowie Kapituły Medalu a Danuta Kinaszewska przekazała pamiątkową koszulkę.

Glos zabrał Lecha Wałęsa, który również był wzruszony okazanym mu szacunkiem i sympatią. W długim wystąpieniu - godnym męża stanu - przedstawił współczesne dylematy Polski i świata. Odpowiadał także na pytania, dyskutowaliśmy. Na zakończenie spotkania Lech Wałęsa zrobił zdjęcie z każdym obecnym, kto tylko zechciał a następnie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie pamiątkowe z całą delegacją Sieci Solidarności na tle naszego logo. Lech podpisywał także książki i nasze podkoszulki. Spotkanie z Lechem Wałęsą trwało niemal dwie godziny.

Po krótkim odpoczynku, jeden z legendarnych przywódców Solidarności, członek TKK - Bogdan Lis oprowadzał nas po wystawie stałej ECS i opowiadał o tamtych czasach, nierzadko na przykładzie swoich osobistych przeżyć. Znaleźliśmy na wystawie także pamiątki z Małopolski: zdjęcia z pobytu Lecha Wałęsy w Małopolsce w 1980 r. na których odnalazł siebie Adam Kramarczyk, filmy z zadym nowohuckich, listy gończe za Stanisławem Handzlikiem i Janem Ciesielskim, wydawanej przez siebie bibuły szukał Jacek Swałtek i Piotr Poniedziałek, miejsce Mieczysława Gila przy Okrągłym Stole, wspólne zdjęcie z Wałęsą Edwarda Nowaka z wyborów 1989 r. Podziwialiśmy panoramę Gdańska z dachu ECS-u.
Jeszcze pamiątkowe zdjęcie pod Bramą Główną Stoczni Gdańskiej i powróciliśmy do hotelu. Wieczorem zjedliśmy kolację, z której wzięli udział także Bogdan Lis, Krzysztof Pusz i Henryka Krzywonos.

W czwartek, przed południem zwiedzaliśmy Gdańsk. Część poszła do dworu Artusa a część do Muzeum Morskiego. Na długim Targu mogliśmy oglądać także wystawę poświęconą 40. rocznicy Nobla dla Lecha Wałęsy. Nasz pobyt w Gdańsku, zbliżał się do końca. Około 3-ciej po południu wsiedliśmy do pociągu i w doskonałych nastrojach wróciliśmy do Krakowa, serdecznie sobie dziękując za niezwykle udaną podróż i pobyt w Gdańsku, które z pewnością pozostanie w naszych sercach na zawsze.