Solidarność to znaczy razem

Święto wolności i solidarności 2022

Uroczystość oddania hołdu Ludziom Solidarności przez członków i sympatyków Stowarzyszenia Sieć Solidarności oraz zastępcę Prezydenta M. Krakowa Bogusława Kośmidera w dniu 27 sierpnia 2022 r.. przed Pomnikiem Solidarności na Placu Centralnym w Nowej Hucie.

***
W 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności, w sposób szczególny chcemy oddać hołd, tym, którzy 40 lat temu nie poddali się.
Wkrótce po ogłoszeniu stanu wojennego i rozbiciu strajków, gdy społeczeństwo nieco ochłonęło po pierwszym uderzeniu władzy, zaczęło najpierw spontanicznie, a potem w coraz bardziej zorganizowanych formach przeciwstawiać się reżimowi.
W Nowej Hucie powstał Komitet Obrony Solidarności, potem organizacja GROT a następnie Tajna Komisja Robotnicza Hutników.
W kręgach studenckich w Krakowie powstał Studencki Komitet Obrony Demokracji, potem inne grupy, które połączyły się w Ruch Oporu NZS.
KPN powołał Tajne Tymczasowe Kierownictwo Akcji Bieżącej., bodaj jako jedyna taka struktura w Polsce, w tym czasie.
W regionie Małopolska dosyć szybko powstała Regionalna Komisja Wykonawcza (RKW) współpracująca ściśle z TKK - Tymczasową Komisja Koordynacyjną Solidarności .
Tym wszystkim ludziom, należy oddać hołd za ich odwagę, poświecenie.

W 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania Solidarności, Stowarzyszenie "Sieć Solidarności" zorganizowało główne obchody w Nowohuckim Centrum Kultury 27 sierpnia 2022 r. Uroczystość była połączona z wręczeniem 33 Medali "Dziękujemy za wolność" XXV edycji.

Na scenę ponownie, jak po drugiej turze, weszli muzycy: Zbigniew Grzyb oraz Igor Dyjak wraz z synek Pawłem i córką Anną, przypominając nam utworzy z czasów naszej młodości, a na koniec dołączył "chór Sieci" i wspólnie zaśpiewaliśmy, jakże dynamicznie "MURY".

Jeszcze zaprosiliśmy obecnych na spotkanie Ludzi Solidarności, gdzie w luźniejszej atmosferze, przy skromnym cateringu, można było porozmawiać, powspominać, zrobić okolicznościowe zdjęcia.