Po raz pierwszy zebrało się Kolegium Historyczno-Programowe ECS kadencji 2026-2029. W jego skład wchodzi 15 osób, cieszących się powszechnym uznaniem historycy, intelektualiści i postaci życia społecznego. Jednogłośnie przewodniczącą została wybrana Bożena Rybicka-Grzywaczewska.
Edward E. Nowak członkiem Kolegium Historyczno-Programowego ECS w Gdańsku
Prezydent Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz powołała członków Kolegium Historycxno-Programowego Europejskiego Centrum Solidarności na lata 2026-2029.
W składzie Kolegium, z Krakowa znalazł się także Michał Niezabitowski - Dytektor Muzeum Krakowa.
Przewodniczącą Koegium została wybrana Bożena Rybicka-Grzywaczewska.
Na swoim pierwszym posiedzeniu Kolegium zapoznało się i dyskutowało nad planem działalności Europejskiego Centrum Solidarności w 2026 roku.
W kompetencji tego gremium leży: opiniowanie strategicznych planów ECS, programu wieloletniego i bieżącej działalność instytucji oraz składanie wobec nich wniosków, a także wnoszenie propozycji zmian w Statucie ECS.
- Przed nami wspólnie działanie na rzecz rozwoju instytucji - mówi Magdalena Mistat, p.o. dyrektor ECS. - Cieszymy się na tę współpracę, bo czerpanie z wiedzy oraz doświadczenia członkiń i członków Kolegium Historyczno-Programowego to wielki przywilej.
Przedmiotem namysłu podczas pierwszego posiedzenia był program merytoryczny ECS na 2026 rok.
/ skład Kolegium Historyczno-Programowe ECS:https://ecs.gda.pl/ecs/rada-kolegium/
Fot. Katarzyna Granacka / Archiwum ECS



