Solidarność to znaczy razem

Wigilia on-line Sieci Solidarności. 2020

​Wigilia Sieci Solidarności przed Świętami Bożego Narodzenia 2020 rokuzapewne pozostanie na zawszew naszej pamięci.

Rozpoczęło się kolędą napisaną przez Andrzeja Borzęckiego w więzieniu w Nowym Wiśniczu gdzie byli internowani z Krakowa.

"Pociesz Jezu kraj płaczący, zasiej w sercach prawdy ziarno, siłę swoją daj walczącym, pobłogosław Solidarność...

Prezes Edward Nowak podzielił się refleksjami z mijającego roku oraz tym co nas czeka w roku przyszłym, złożył także życzenia świąteczne i noworoczne członkom i sympatykom Sieci Solidarności i ludziom Solidarności i przełamał się symbolicznie opłatkiem.

A potem posypały się wspomnienia, z obozów internowania, Zygmunta Łenyka jak wywiesili wielki krzyż namalowany na prześcieradle aby zobaczyli go ludzie w Nowym Wiśniczu, Tadeusza Syryjczyka o pobycie w Iławie a Józefa Lassoty jak spędził wigilię na Mogilskiej. Nasze koleżanki Wiesława Ciesielska, Danuta Muszyńska opowiadały o swoich przeżyciach w stanie wojennym i później. Wpadła z z firmowego spotkania Danusia Kinaszewska aby złożyć życzenia. Wspomnienia były przetykane kolędami śpiewanymi przez artystów Piwnicy pod Baranami, które przygotował Jacek Niedżwiecki. Gdy usłyszeliśmy "zielona wronę" było oczywiste, że szczegóły powstania tego swoistego hymnu w celi nr. 238 opowie Bogdan Klich.

Janek Ciesielski opowiadał o ukrywaniu się i nieoczekiwanych spotkaniach z esbekami i innymi dziwnymi ludźmi; podobne spotkania miał Józek, Tadek, Edward, niejaki "Grizly" o próbie internowania go w Zakopanem. Marek Cholewka przypomniał jak organizował Kamieniołom w Podgórzu.

Były wspomnienia z zakładów pracy Bogdana Kowalewskiego, Henryka Kazimierskiego, Jacka Szeląga. O strajku w Bochni mówił Paweł, bratanek Jurka Orła.

Jeszcze wysłuchaliśmy pięknej kolędy chóru z Kings College w Cambridge. Opowieściom nie byłoby końca, ale okazało się, że minęło już dwie godziny, na tym niezwykłym ale jakże radosnym spotkaniu świątecznym, w którym czuć było naszą wspólnotę.

W wigilii on-line wzięło udział 28 osób, co pięknie świadczy o naszej aktywności i chęci wspólnego działania.

[EEN]