Solidarność to znaczy razem

Znicz Solidarności 2019. Podsumowanie

W dniach 29, 30 i 31 października 2019 roku, nasi członkowie oraz osoby nas wspomagające zapaliły ponad 284 znicze na grobach ludzi szeroko rozumianego ruchu społecznego SOLIDARNOŚĆ, na cmentarzach Krakowa i Małopolski: Rakowice, Batowice, Salwator, Podgórze i Borek Fałęcki, Prokocim, Wola Duchacka, Mała Góra, Pychowice, Maki Czerwone, Wróblowice, Grębałów, Mogiła, nowy cmentarz Żydowski a także : Nowy Sącz, Myślenice i Osieczany, Wieliczka, Niepołomice, Bochnia, Zabierzów Bocheński, Radziemice, Swojczany, Tczyca, Lipnica i Łapanów, Gruszów, Czchów, Tęgoborze, Paleśnica, Busko Zdrój i po raz pierwszy: Zakopane, Nowy Targ i Bielanka w k. N.Targu, Łopuszna oraz Tarnów i Wierzchosławice.


Na Liście Pamięci Solidarności Małopolskiej znajduje się 323 osoby, nie zdołaliśmy dotrzeć do 40 grobów. Może w przyszłym roku potrafimy znaleźć chętnych do odwiedzenia tych miejsc, w których jeszcze powinniśmy być, nie zaniedbując już odwiedzanych przez nas. Lista Pamięci już jest dosyć dokładna ale jeszcze wymaga poprawek i uzupełnień.Publikujemy ją na stronie internetowej Sieci Solidarności www.sss.net.pl, podobnie jak plany głównych cmentarzy. Niemal na bieżąco relacjonowaliśmy przebieg akcji na facebook'u Sieci Solidarności, zamieszczaliśmy listy, zdjęcia, mapki, podawaliśmy lokalizację, co z pewnością było przydatne.

Dzięki poprzednim akcjom Znicz Solidarności, zgłosiły się osoby, które zadeklarowały zaopiekowanie się grobami. Powstały nowe nagrobki, groby były posprzątane, często zdarzało się, że nasze plakietki były pozostawiane i ponownie zapalane. Niektóre groby wymagają opieki i naprawy, ale siłami własnymi nie zdołamy tego zrobić.

Otrzymaliśmy bardzo wiele dowodów wdzięczności za pamięć i solidarność, niektóre były niezwykle wzruszające.

Najserdeczniej dziękuję za udział w tej ważnej akcji pamięci i solidarności, wszystkim uczestnikom ZNICZA Solidarności 2019: Józef Bobela, Józef Borowicz, Lesław Chruścik, Jan i Wiesława Ciesielska, Leszek Dulba, Piotr Hlebowicz, Jarosław Jagłowski, Krystyna Jarosz, Bogdan Kowalewski, Adam Kramarczyk, Mirosław Luty, Maciej Mach, Kazimierz Mazur, Edward i Halina Nowak, Krzysztof Nowak, Krystyna Ryczaj Marchewczyk, Zbigniew Papierz oraz Aleksandra Papierz-Rykała i Wojciech Rykała, Jan Skrzypek, Robert Sobol, Wiktor Sowa, Krystyna Starzyńska, Jacek M. Stokłosa, Piotr Warisch, Jan Wiercioch, w tym osobom, które nie są naszymi członkami, co chcę bardzo silnie podkreślić. Kazimierz Barczyk wsparł akcję darowizną pieniężną. Akcję koordynował Henryk Kazimierski i Edward E. Nowak, którzy wraz z Adamem Kramarczykiem zakupili znicze oraz Maciejem Machem, który kupił plakietki, Stanisław Bisztyga przewiózł znicze i plakietki, mapy cmentarzy z zaznaczeniem grobów wykonał Andrzej Łaptaś. W sumie 30 osób uczestniczyło w naszej akcji. Odwiedziliśmy pięć dużych cmentarzy w Krakowie, w Nowym Sączu i Tarnowie oraz 38 mniejszych cmentarzy.

Wyrażamy wdzięczność za pamięć i solidarność, wszystkim którzy zapalili znicze, zatrzymali się na chwilę, zmówili modlitwę lub podzieli się wspomnieniem o zmarłych koleżankach i kolegach z wielkiego ruchu społecznego SOLIDARNOŚĆ.

Stowarzyszenie Sieć Solidarności