Solidarność to znaczy razem

Znicz Solidarności 2024. Podsumowanie

Składamy podziękowania i wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczyli w akcji ZNICZ SOLIDARNOŚCI 2024.
Stowarzyszenie "Sieć Solidarności", po raz trzynasty przeprowadziło akcję ZNICZ SOLIDARNOŚCI. Zapaliliśmy 454 znicze na 80 cmentarzach. W akcji uczestniczyło 66 osób.

Akcję Znicz Solidarności prowadziliśmy w dniach 28, 29, 30, 31 października. Nasi członkowie oraz liczna grupa wolontariuszy zapaliła ponad 450 zniczy, z czego 320 zniczy na krakowskich cmentarzach (ponad 140 zniczy na cmentarzu Rakowickim, 50 w Grębałowie, 40 na Prądniku Czerwonymi prawie tyle samo na Salwatorze), na większych cmentarzach w Tarnowie, w Bochni i Nowym Sączu oraz na pozostałych mniejszych cmentarzach, niekiedy z jednym grobem, ludzi szeroko rozumianego ruchu społecznego SOLIDARNOŚĆ.
Znaczącą pomoc otrzymaliśmy - podobnie jak w ub. latach - od wolontariuszy małopolskiej struktury Polska 2050, którzy udali się na kilka bardziej odległych cmentarzy w naszym regionie. To był zresztą największy problem; nie udało nam się dotrzeć np. do Szczawnicy czy Chrzanowa.

Znicze Solidarności zapaliliśmy na cmentarzach Krakowa: Rakowice, Prądnik Czerwony, Prądnik Biały, Salwator, Podgórze, Borek Fałęcki, Prokocim, Wola Duchacka, Bronowice, Rząska, Bieżanów - Mała Góra i kościół, Pychowice, Maki Czerwone, Grębałów i Mogiła w Nowej Hucie, nowy cmentarz Żydowski, na małych cmentarzach na obrzeżach Krakowa: Bibice, Korzkiew, Bolechowice, Rudawa, Olszanica, Morawica, Liszki, w kaplicy w Krzeszowicach, Nawojowa Góra, Tyniec, na cmentarzach Małopolski: Chodów, Swojczany (także przy Pomniku Bibuły), Tczyca, Olkusz, Skała, Słomniki, Radziemice, Bochnia, Łapczyca, Niepołomice, Zabierzów Bocheński, Wieliczka, Wróblowice, Nowy Sącz, Myślenice, Osieczany, Pcim, Lipnica Murowana, Łapanów, Gruszów, Żegocina, Trzciana, Limanowa, Maków Podhalański, Juszczyn, Stanisławów, Wiśniowa, Kasinka Wielka, Dobczyce, Raciechowice, Gorlice, Czchów, Tęgoborze, Paleśnica, Olszyny, Busko Zdrój, Tarnów, Wierzchosławice i Koszyce Małe, Bucze k. Brzeska, Skawina, Wola Radziszowska, Świątniki Górne, Stadniki, Wadowice, Ryczów, Krynica, Bielanka k. Raby Wyżnej, Nowy Targ, Czorsztyn, Łopuszna, Zakopane oraz w Gwizdowie k. Łańcuta. W niektórych miejscowościach jest dwa lub nawet trzy cmentarze. Zapaliliśmy Znicz Solidarności Adamowi Zagajewskiemu w Panteonie Narodowym w kościele ś.ś. Piotra i Pawła.
Zamieściliśmy na Facebooku informację o Ludziach Solidarności z Małopolskiej Listy Pamięci pochowanych poza granicami naszego województwa, a nawet za granicą, tylko w ten sposób przekazując nasze światełko pamięci.

Znicze Solidarności zapaliliśmy także na grobach oraz w symbolicznych miejscach upamiętniających ofiary powstań narodowych, wojen światowych, represji politycznych, ofiar stanu wojennego.

Listę Pamięci publikujemy na niniejszej stronie internetowej Sieci Solidarności (www.sss.net.pl), w katalogu PAMIĘĆ, podobnie jak plany głównych cmentarzy z dokładnym oznaczeniem miejsc grobów.

Na Liście Pamięci Solidarności Małopolskiej znajdują się nazwiska 456 osoby. Jak zawsze zidentyfikowaliśmy kolejne groby, na których zapaliliśmy znicze a po akcji postaramy się uzupełnić Listę Pamięci.
Niemal na bieżąco relacjonowaliśmy przebieg akcji na facebook'u Sieci Solidarności. W tym roku, ze względu na ogromną ilość grobów oraz zdjęć, staraliśmy się nie robić i nie publikować wszystkich, ale tylko reprezentatywne, ograniczając relacje, ale i tak mogło to być nużące dla czytających naszą stronę, ale dla rodzin i przyjaciół być może pożyteczne. Od czterech grup nie otrzymaliśmy relacji ani zdjęć.
Wielką satysfakcję sprawiały nam pozostawione plakietki z ubiegłych lat i ponownie zapalane znicze. Otrzymaliśmy wiele dowodów sympatii i wdzięczności za pamięć, od rodzin i bliskich zmarłych. Na grobach Marka Nawary i Piotra Skrzyneckiego uzupełniliśmy zerwane Plakiety Nagrobne; niestety zdarzają się akty wandalizmu nawet na cmentarzach.

Zarząd Stowarzyszenia "Sieć Solidarności składa serdeczne wyrazy wdzięczności dla następujących osób uczestniczących w akcji ZNICZ Solidarności 2023 w Małopolsce: Gabriel Abratowicz, Witold Bawolski, Józef Bobela, Krzysztof Burnetko z synem Jakubem, Lesław Chruścik, Ewa Deskur, Magdalena Dębowska, Jan Dobrzański, Andrzej Dróżdż, Agnieszka Grzesiak, Zbigniew Grzyb, Renata Grzybczak, Jarosław Jagłowski, Krystyna Jarosz z wnuczką, Henryk Kazimierski, Danuta Kinaszewska, Adam Kmita, Anna Kocot-Maciuszek, Bogdan Kowalewski, Adam Kramarczyk, Edyta Król-Ogar, Ilona Kwiecień, Mirosław Luty, Andrzej Łaptaś z żoną, Andrzej i Małgorzata Majka, Andrzej Marciniak, Monika Motyczyńska, Danuta Muszyńska, Elżbieta i Jacek Niedżwieccy, Anna Nodzyńska-Papierz, Halina i Edward Nowakowie, Krzysztof Nowak, Janusz Opydo, Paweł i Wojciech Orzeł, Zbigniew Papierz, Aleksandra Papierz-Rykała z mężem Wojciechem, Janusz Petlicki, Dariusz Rybka, Krystyna Ryczaj Marchewczyk, Andrzej Paliś, Bernadka Paw, Paweł Rogala, Robert Sobol z dwuletnią wnuczką, Aga Sroka, Bogdan Stelmach, Dorota Strojnowska, Irena Supłat-Dyna, Krzysztof Szwiec, Aldon Świgost, Mieczysław Tadel, Helena Targowicz, Andrzej Trybulski, Jan Wacławski, Piotr Warisch, Agnieszka Wilkowska, Alicja Wodka z mężem Grzegorzem, Tomasz Wojciechowski. Podziękowania należą się wolontariuszom, głównie ze Stowarzyszenia Polska 2050, którzy od czasów pandemii, uczestniczą w naszej akcji. Udało nam się także zaangażować osoby bliskie zmarłym.

Akcję wsparli darowizną pieniężną: Kazimierz Barczyk, Stanisław Bisztyga, Piotr Chrupczalski, Władysław Kielian, Anna Lilpop-Michańków,, Andrzej Marciniak, Danuta Muszyńska, Anna Opeter Łenyk, Janusz Petlicki, Jan Skrzypek, Bogdan Stelmach, Tadeusz Syryjczyk, Jacek Szeląg, Ewa Tukałło, Witek Tukałło, Zbigniew Papierz, Grzegorz Wiśniowski, Magda Zazula. Bardzo serdecznie dziękujemy.

W tym roku akcja była dobrze zaplanowana i przygotowana. Znicze przywieźli Jacek Szeląg, Henryk Kazimierski i Edward E. Nowak. Andrzej Łaptaś sporządził mapy cmentarzy z zaznaczeniem grobów. Małopolska Lista Pamięci i plany głównych cmentarzy opublikowane były na stronie internetowej.
Przywieszki do zniczy wykonaliśmy metodą chałupniczą, podczas wspólnego spotkania, cięliśmy i kleiliśmy taśmy orderowe zakupione przez Gabriela Abratowicza. W zespole pracowali: Halina Nowak, Danuta Kinaszewska, Andrzej Marciniak, Henryk Kazimierski, Edward Nowak, Janusz Petlicki, Gabriel Abratowicz. Akcję Znicz Solidarności 2024 koordynował Edward E. Nowak i relacjonował na facebook'u.
Niestety kolejny rok nie udało nam się zdobyć dotacji, a także nie zachęciliśmy młodzieży do udziału w akcji; co będzie jak nas zabraknie, a jesteśmy coraz starsi, słabsi i odchodzimy.

Stowarzyszenie "Sieć Solidarności"