Solidarność to znaczy razem

Małopolska

Fryjewicz Anna

(Anna Gąsienica Giewont-Fryjewicz). Ur. 6 listopada 1941 r. w Zakopanem.

Córka Tadeusza Gąsienicy Giewonta, znanego przewodnika i ratownika tatrzańskiego.

Absolwentka Liceum Pedagogicznego w Zakopanem (1962), nauczycielka nauczania początkowego.

Zatrudniona jako przedszkolanka w przedszkolu w Zakopanem (1962-1963) i w przedszkolu nr 111 w Krakowie (1963-1974); opiekunka w świetlicy dla dzieci w hotelu "Orbis" Kasprowy w Zakopanem; od 1982 r. przebywała na długotrwałym leczeniu, po którym przeszła na rentę.

Od końca lat 50. do 1962 r. drużynowa w ZHP. W 1968 r. uczestniczka demonstracji studenckiej w Krakowie.

W NSZZ "S" od października 1980 r., inicjatorka i założycielka (wraz z mężem K. Fryjewiczem) Komisji Założycielskiej NSZZ "S" w hotelu "Orbis" Kasprowy w Zakopanem.

Uczestniczka akcji ulotkowych, kolportowała prasę i wydawnictwa podziemne, współorganizatorka i uczestniczka strajków w Orbisowskich Hotelach Zakopanego i podległych mu placówkach.

Przewodnicząca KZ NSZZ "S" przy hotelach Orbisu: Kasprowy – Giewont w Zakopanem i 10 pensjonatów; w 1981 r. delegat na rozmowy resortowe KKP "S" w Sopocie, delegat na I WZD RM w Tarnowie (10-12 lipca 1981).

W l. 1980-1990 współorganizatorka i członek Duszpasterstwa Ludzi Pracy u oo. Pallotynów na Krzeptówkach współpracowała z kapelanem ks. M. Drozdkiem; współorganizatorka i uczestniczka mszy św. za ojczyznę oraz konferencji, wykładów i spotkań (m.in. z ks. K. Jancarzem, W. Półtawską i innymi).

W l. 1980-1989 współpracowała m.in. z K. Fryjewiczem, S. Wróbel, S. Jirą, A. Janikiem, L. Rekalem, B. Chrywniak, B. Kojer, Z. Ignacokiem, J. Pałubickim, prof. K. Laskowicz, J. Zacharko, S. Żurowskim, J. Gościej, B. Tarnowską i W. Obrochtą.

W nocy 13 grudnia 1981 r. grupa funkcjonariuszy zakopiańskiej SB, MO i ORMO wyrąbała siekierami drzwi domu, internując jej męża K. Fryjewicza; przez miesiąc ukrywała się wraz z synem. Od 1982 r. współorganizatorka i działaczka Komitetu Pomocy Internowanym, Komitetu Pomocy Aresztowanym; prowadziła kolportaż wydawnictw podziemnych: prasy, książek (m.in. wydawnictwa NOWa). Śledzona, wielokrotnie przesłuchiwana i zastraszana, SB nękało wizytami i przesłuchaniami jej sąsiadów.

Współorganizatorka wraz z mężem akcji wypoczynkowej dla rodzin represjonowanych z całej Polski, w Zakopanem – bezpłatnie żywiąc i udostępniając swój dom (współpraca z B. Kojer z ramienia Arcybiskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym Archidiecezji Krakowskiej) w l. 1981-1990. Brała udział i organizowała tajne spotkania z działaczami NSZZ "S" z całej Polski. Służba Bezpieczeństwa próbowała wymusić na niej i na jej mężu wyjazd z kraju za granicę bez możliwości powrotu.

Mąż zaufania w wyborach 4 czerwca 1989 r. Poetka i patriotka, jej utwory zostały opublikowane m.in. w książce "Na naszych oczach. Antologia poezji poświęconej ks. Jerzemu Popiełuszce" (2004).

Sympatyzuje z Klubem im. hr. Władysława Zamoyskiego i z klubem PiS.

Uhonorowana Medalem "Za zasługi dla Małopolskiej Solidarności" (2005).

Agnieszka Masłowska


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31