Solidarność to znaczy razem

Achinger Ignacy

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Ignacy Achinger (ur. 1 grudnia 1929 roku w Witkowicach; zm. 20. maja 2023 r.w Krakowie); ekonomista, mieszkaniec Kęt k. Bielska Białej.

Członek Podbeskidzkiej Solidarności od września 1980 roku. Był jednym z głównych autorów listy zarzutów pod adresem władz wojewódzkich i miejskich w Bielsku-Białej, zgłoszonych w październiku 1980 r. polegających na wykorzystywanie funkcji do czerpania korzyści materialnych. Achinger został członkiem specjalnej komisji, złożonej ze związkowców i członków Wojewódzkiej Rady Narodowej, która miała zweryfikować te zarzuty. Większość została potwierdzona, ale komuniści nie wyciągnęli żadnych konsekwencji. Doprowadziło to do strajku w całym regionie, który wybuchł 27 stycznia 1981 roku. Komitet strajkowy zebrał się w bielskich zakładach włókienniczych Bewelana. Tworzyło go 107 osób. Reprezentowali ponad 200 tys. strajkujących z kilkuset zakładów. Na czele stał Patrycjusz Kosmowski. Do Bielska-Białej przyjechali liderzy NSZZ Solidarność - Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda i Stanisław Wądołowski. Ignacy Achinger był jednym z negocjatorów z ramienia "Solidarności". Po podpisaniu porozumienia 6 lutego 1981 roku został członkiem zespołu, który czuwał nad jego realizacją.

Po wprowadzeniu stanu wojennego Ignacy Achinger został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa pod zarzutem, że "nie zaprzestał działalności związkowej". Sprawa karna zakończyła się wyrokiem 7 stycznia 1982 r., w wyniku której Józef Łopatka otrzymał wyrok 5,5 roku wiezienia, Ignacy Achinger (1 rok), Józef Kucharczyk (3 lata), Stanisław Sznepka (3,5 roku), Władysław Waluś (4 lata) oraz Marek Wojtas (3 lata) za nieodstąpienie od działalności w zawieszonym NSZZ "Solidarność". I.Achinger 18 września 1982 roku zostal zwolniony z więzienia na mocy amnestii.

Ignacy Achinger był członkiem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu wojennego. Ignacy Achinger spoczął na cmentarzu przy ul. Wolskiej w Krakowie-Bielanach.


Informacja z listy Aresztowani

(1929), Kęty, pracownik Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność", aresztowany, skazany na rok pozbawienia wolności 1982.