Solidarność to znaczy razem

Borowicz Józef

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Józef Borowicz (ur. 18.03.1935 Nowym Targ), ukończył Politechnikę Krakowską (1959). Pracował w Przedsiębiorstwie Budownictwa Terenowego, w ODIM Zakopane, w Biurze Projektów „Balneoprojekt” w Nowym Targu, w Nowotarskiej Spółdzielni Lokatorsko-Własnościowej, w Przedsiębiorstwie polonijnym FURS. Był uczestnikiem Komitetu Rewolucyjnego i Pomocy dla Powstania Węgierskiego w Krakowie 1956 r.

Józef Borowicz zakładał „Solidarność”, we wrześniu’80 jako jedną z pierwszych w Nowym Targu, w „Balneoprojekcie” i przez cały okres powstawania „Solidarności” byłem czynnym przy jej tworzeniu i organizowaniu. Cały okres stanu wojennego to nieprzerwana działalność podziemna - od pomocy uwięzionym i ich rodzinom, zbiórki pieniężne, pomoc bieżąca, kolportaż prasy podziemnej i literatury, po udział w manifestacjach. Zaangażował się w pomoc uczniom Liceum im. Goszczyńskiego (którego jest absolwentem) aresztowanym za kolportaż „bibuły” - celem umożliwienia przystąpienia do matur. Był także współinicjatorem powołania Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Nowym Targu i członkiem zarządu, prowadził intensywną pracę w okresie przygotowawczym do wyborów i w samych wyborach 4 czerwca 1989, w których uczestniczyła cała rodzina.

Wyjątek z pamiętników żony, Bogumiły:

W wyborach czerwcowych jako mężowie zaufania biorą udział wszyscy moi mężczyźni - wyprawiam ich jak na wojnę - własne termosy i kanapki, broń Boże niczego z rąk komisji nie przyjmować, bo nie wiadomo czego mogą się dopuścić, oczy ze wszystkich stron głowy - krzyżyk na drogę. Nad ranem - telefony „Mamo, jest”. Wracają w euforii - wygramy, jeśli tylko nie sfałszują wyników. Nigdy już nie przeżyję tego co przeżyłam po ogłoszeniu wyniku wyborów. Mickiewicz pisał o roku 1812 - „zrodzony w niewoli, okuty w powiciu - ja tylko jedną taką wiosnę miałem w życiu” - to właśnie było to.

Uhonorowany medalem "Dziękujemy za wolność" (2019).