Solidarność to znaczy razem

Burzyński Andrzej

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Andrzej Burzyński (ur. 27.03.1942 w Krakowie; zm. 11.10.2010 r. tamże) - Od ukończenia studiów w 1964 roku pracował w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego jako asystent, a później adiunkt. W ciągu ponad czterdziestu lat pracy był wychowawcą wielu pokoleń studentów i wzorem dla młodszych kolegów, którym pomagał doskonalić się w pracy nauczyciela akademickiego.

Andrzej Burzyński zasłużył się ogromnie dla rozwoju działalności Naukowego Koła Fizyków, zachęcając swoich studentów do wstępowania do Koła, uczestnicząc w wielu studenckich szkołach naukowych i pomagając w przygotowaniu ich programów. Wrodzony perfekcjonizm sprawił, że mimo głębokiej wiedzy matematycznej, fizycznej i informatycznej nigdy nie ukończył rozprawy habilitacyjnej. Jednak i na etacie naukowo-technicznym, i jako starszy wykładowca, i na emeryturze służył nieprzerwanie kolegom swoją wiedzą i doświadczeniem dydaktycznym.

W listopadzie 1981 roku został wybrany przewodniczącym Komisji Wydziałowej NSZZ "Solidarność". Funkcję tę pełnił przez cały okres stanu wojennego i działalności podziemnej związku. W tym czasie prowadził jawnie otwarte zebrania pracowników. Pod jego patronatem powstała biblioteka nielegalnych wydawnictw i zorganizowano kolportaż ulotek. Był współorganizatorem pomocy dla rodzin internowanych.

Był również pomysłodawcą, wydawcą, redaktorem naczelnym podziemnego pisemka "Jajogłowiec" i autorem około osiemdziesięciu procent artykułów publikowanych w nim pod pseudonimem. Pismo wydawane było w Krakowie od 23 III 1985 do 20 I 1986 z podtytułem "Pismo członków «S» Uniwersytetu Jagiellońskiego" w objętości 2-3 stron w formacie A4 i drukowane było na powielaczu białkowym w nakładzie kilkuset egzemplarzy. W sumie ukazało się 12 numerów. Wychodziło nieregularnie, w odstępach od 1 tygodnia do ponad miesiąca. Inspiracją do powstania pisma były rządowe plany przeprowadzenia zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym, znacznie ograniczających autonomię uczelni oraz zwiększających uprawnienia ministra (wprowadzone nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym z 25 VII 1985. Pisano głównie o sytuacji szkół wyższych, w tym zwłaszcza UJ oraz o próbach ograniczenia swobód naukowych, kilka tekstów poświęcono wydarzeniom w kraju i na świecie oraz działalności podziemia, zamieszczano ponadto odezwy, dokumenty i ogłoszenia podziemnych władz związkowych; zachęcano do podejmowania działalności opozycyjnej, w szczególności do płacenia składek związkowych; włączono się też w prowadzoną przez podziemną "S" kampanię antywyborczą (wybory do Sejmu 13 X 1985). W nr.10 zamieszczono oświadczenie księdza Tadeusz Zaleskiego o pobiciu w nocy 3/4 XII 1985. Autorzy podpisywali się pseudonimami: Józef P., Optymista, Drukarz Jajogłowca. Pismo kolportowano na UJ, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechnice Krakowskiej oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej.

Andrzej Burzyński został uhonorowany Medalem "Dziękujemy za wolność" wraz z innymi ludźmi nauki w 2017 roku. Spoczywa na Cmentarzu Rakowice kw.XXIV B kw. wsch, m.6-7