Solidarność to znaczy razem

Cholewka Marek

Biogram w Leksykonie Małopolskiej Solidarności, t.2

Ur. 22 czerwca 1950 r. w Krakowie.

Ukończył II Liceum im. Jana III Sobieskiego w Krakowie oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, mgr inż. architekt.

W l. 1985-1990 pracował jako architekt projektant w Miejskim Biurze Projektów w Krakowie, następnie był pracownikiem biura Sejmiku Samorządowego Województwa Krakowskiego (do 1998 r.), a do 2002 r. pracownikiem i sekretarzem Marszałka Województwa Małopolskiego M. Nawary, m.in. organizując pracę urzędu, przygotowując strategię województwa, koordynując współpracę zewnętrzną. Obecnie pracuje jako architekt – inspektor w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

Do NSZZ "Solidarność" należał od 1980 r. Obecnie jest członkiem NSZZ "Solidarność" w Urzędzie Miasta Krakowa.

Po wprowadzeniu stanu wojennego organizator i animator Kamieniołomu Jana Pawła II przy parafii św. Józefa w Krakowie Podgórzu, jednego z głównych centrów opozycji solidarnościowej w Krakowie, w ramach którego prowadzono m.in. działalność związkową, samopomocową, samokształceniową (m.in. ChUR), organizowano wydarzenia kulturalne, kolportowano pisma i wydawnictwa podziemne oraz organizowano uroczystości patriotyczne. W 1982 r. współzałożyciel i animator Zespołu Apostolstwa Świeckich; w 1988

r. współzałożyciel i przewodniczący Międzyparafialnej Wspólnoty Wspólnot zrzeszającej 20 największych duszpasterstw Krakowa. W 1989 r. współtworzył, a następnie był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" Podgórze (1989-1993) oraz członkiem prezydium Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego "S".

W 1989 r. organizator niezależnego systemu liczenia głosów w wyborach do Sejmu w Podgórzu i w gminach: Mogilany, Sułkowice i Skawina.

Radny Miasta Krakowa I kadencji (1990-1994) z listy Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego – przewodniczący Komisji Polityki Społecznej RMK. Radny Miasta Krakowa II kadencji (1994-1998) z listy "Samorządny Kraków" – przewodniczący Komisji ds. Rodziny i Polityki Społecznej RMK. Również w trzeciej kadencji (1998-2002) radny Miasta Krakowa z listy AWS, m.in. wiceprzewodniczący Komisji Promocji, Informacji i Współpracy z Zagranicą RMK. W l. 1994-1998 delegat Rady Miasta Krakowa do Sejmiku Samorządowego Województwa Krakowskiego, organizator i przewodniczący pierwszej w Polsce Komisji ds. Rodziny Sejmiku, jednocześnie wiceprzewodniczący Komisji Edukacji Sejmiku. W okresie trzeciej kadencji Rady Miasta Krakowa członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krakowie.

Opracował kilkadziesiąt projektów uchwał Rady Miasta Krakowa i Sejmiku Samorządowego Województwa Krakowskiego, m.in. dotyczących reformy systemu polityki społecznej Krakowa, tworzenia systemu opieki nad dzieckiem osieroconym społecznie, reformy szpitali, szkolnictwa, planowania. Uczestniczył w zainicjowaniu i rozwijaniu współpracy Krakowa z Wilnem oraz podpisaniu umowy o braterstwie miast. Zaangażowany w prace parlamentarne. Uczestniczył w pracach tzw. Konwentu Świętej Katarzyny w Warszawie. Zajmował się ochroną zabytków Krakowa – był współinicjatorem kompleksowej renowacji klasztoru kamedułów na Bielanach. Zaangażowany w współpracę i pomoc dla opozycji chadeckiej na Litwie w okresie odzyskiwania niepodległości, współpracę i pomoc dla opozycji chadeckiej w Rumunii podczas tzw. rewolucji rumuńskiej oraz pomoc humanitarną dla Rumunii. Od 1991 r. zaangażowany w pomoc kościołowi katolickiemu na Ukrainie (m.in. pomoc w organizacji wizyty Ojca Św. Jana Pawła II we Lwowie, pomoc tworzącej się diecezji odeskosymferopolskiej obejmującej wybrzeże Morza Czarnego i Krym, odbudowa i wyposażenie katedry w Odessie).

Współzałożyciel Stowarzyszenia "Veritatis Splendor" (m.in. organizacja konferencji – Polska na wirażu dziejów); działacz odrodzonego ruchu chadeckiego – w 1989 r. współzałożyciel i przewodniczący pierwszej w Polsce po wojnie partii chadeckiej – Chrześcijańska Demokracja: m.in. organizacja I Konferencji Chrześcijańskich Demokracji Europy Środkowej i Wschodniej, brał udział w konferencji chadecji europejskich w Brukseli, uczestniczył a następnie po zjednoczeniu został wiceprzewodniczącym Chrześcijańskiej Demokracji Stronnictwa Pracy Oddział Kraków oraz członkiem zarządu głównego CHDSP w Warszawie. W 1991 r. współzałożyciel i wiceprezes Fundacji Pomocy Potrzebującym "Amicus", członek Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie (od 1980 r.), Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (prezes Zarządu Wojewódzkiego w latach 1989-2000). Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia "Bank Żywności" w Krakowie. Należy do Towarzystwa Obrony Polskich Kresów Zachodnich, Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Stowarzyszenia Sieć Solidarności.

Autor projektów plakietek, znaczków drugiego obiegu, aranżacji Bożych Grobów, redaktor biuletynu drugiego obiegu "Posłanie". Autor projektów obiektów publicznych i sakralnych.

Autor licznych publikacji i wykładów w zakresie m.in. apostolstwa społecznego, nauczania Jana Pawła II, zabytków, historii, w tym książki "Przez Podgórze na Watykan" o związkach Karola Wojtyły – Jana Pawła II z krakowskim Podgórzem.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2012), Krzyżem Wolności i Solidarności (2016), Orderem św. Stanisława (1997), medalem św. Klemensa diecezji odesko-symferopolskiej, srebrnym medalem 400-lecia Kamedułów, Złotym Medalem Kraków 2000, medalem 25-lecia odrodzonego samorządu Krakowa, medalem 100-lecia kościoła św. Józefa, złotą odznaką Przyjaciel Dziecka i medalem "Dziękujemy za Wolność" (2016).

Marcin Byrski


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31


Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Urodzony 22 czerwca 1950 r. w Krakowie. W 1975 r. ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Nauczyciel w szkole podstawowej, w latach 1985-1990 pracował jako architekt-projektant w Miejskim Biurze Projektów w Krakowie, a następnie (do 1998 r.) jako inspektor w biurze Sejmiku Samorządowego Województwa Krakowskiego. Później (do 2002 r.) inspektor i sekretarz Marszałka Województwa Małopolskiego. Aktualnie jest inspektorem-architektem w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków - Oddziale Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Krakowa.

Członek NSZZ "Solidarność". Jeden z twórców powstałego po wprowadzeniu stanu wojennego duszpasterstwa przy parafii pw. św. Józefa w Krakowie - Podgórzu (w tzw. Kamieniołomie im. Jana Pawła II). Zaangażowany we wsparcie rodzin represjonowanych. Czynny przy organizacji odprawiania mszy świętych w intencji ojczyzny oraz licznych wydarzeń z zakresu kultury niezależnej.

W 1989 r. współtworzył Komitet Obywatelski "Solidarność" Podgórze i był jego przewodniczącym. Był odpowiedzialny za wybory parlamentarnie w r. 1989 w Podgórzu i sąsiednich gminach. Radny Miasta Krakowa I kadencji (1990-1994) z listy Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego - przewodniczący Komisji Polityki Społecznej RMK, radny Miasta Krakowa II kadencji (1994-1998) z listy "Samorządny Kraków"- przewodniczący Komisji ds. Rodziny i Polityki Społecznej RMK, radny Miasta Krakowa III kadencji (1998-2002) z listy AWS - wiceprzewodniczący Komisji Promocji, Informacji i Współpracy z Zagranicą RMK, W latach 1994-1998 był delegatem Rady Miasta Krakowa do Sejmiku Samorządowego Województwa Krakowskiego, a także organizatorem i przewodniczącym pierwszej w Polsce Komisji ds. Rodziny Sejmiku, wiceprzewodniczącym Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej, wiceprzewodniczący Komisji Edukacji. W okresie 1998-2002 był członkiem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krakowie.

Był współzałożycielem Zespołu Apostolstwa Świeckich Krakowie, Ośrodka "Kamieniołom im. Jana Pawła II" i Stowarzyszenia "Veritatis Splendor". Jest członkiem Chrześcijańskiej Demokracji Stronnictwa Pracy (prezes Zarządu Wojewódzkiego, a także członek Zarządu Głównego). Jest członkiem Fundacji Pomocy Potrzebującym "Amicus" (współzałożyciel i wiceprezes od 1991r.), Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (prezes Zarządu Wojewódzkiego w latach 1989-2000, a od 1994 r. członek Zarządu Głównego), Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie (od 1980 r.) i Stowarzyszenia "Bank Żywności" (współzałożyciel). Zaangażowany w działalność na rzecz Polaków na Wschodzie. Należy do Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej (członek), Komitetu Obywatelskiego Kraków-Wilno (współzałożyciel) oraz Towarzystwa Obrony Polskich Kresów Zachodnich. Jest członkiem Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa oraz koła UNESCO.

Otrzymał Złoty Medal Kraków 2000 (za działalność samorządową dla Krakowa), Order Św. Stanisława (1997) oraz Odznakę Przyjaciel Dziecka. Odznaczony Krzyżem WWolności i Solidarności (2016) oraz Medalem "Dziękujmey za wolność" (2016)