Solidarność to znaczy razem

Cichoń Teresa

Biogram w Leksykonie Małopolskiej Solidarności, t.2

Ur. 25 lipca 1946 r. w Krakowie; zm. 9 stycznia 2005 r. w Krakowie; pochowana na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

Absolwentka Wydziału Melioracji Wodnych Wyższej Szkoły Rolniczej (obecnie: Uniwersytet Rolniczy) w Krakowie (1969); doktorat (Akademia Rolnicza w Krakowie, 1979). Ukończyła studia podyplomowe "Zasady wyceny nieruchomości" i "Szkoła wiedzy o terenie" .

Od 1979 r. pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Budownictwa Wiejskiego na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (stażysta, asystent, adiunkt, starszy specjalista).

Jej naukowe zainteresowania koncentrowały się wokół energooszczędnych rozwiązań w zakresie materiałów konstrukcyjnych służących do budowy obiektów ogrodniczych oraz budownictwa na wsi. Autorka i współautorka 42 prac naukowo-badawczych.

Współzałożycielka NSZZ "Solidarność" na Akademii Rolniczej w Krakowie w 1980 r.; przewodnicząca Komitetu Założycielskiego NSZZ "S" na Wydziale Melioracji Wodnych AR; wiceprzewodnicząca Uczelnianego Komitetu Założycielskiego NSZZ "S" (od 8 października 1980 r.); przewodnicząca Komisji Wydziałowej na Wydziale Melioracji Wodnych AR; członek Komisji Uczelnianej NSZZ "S" (od 13 grudnia 1980 r.), wiceprzewodnicząca KU (od 8 stycznia 1981 r.), odpowiedzialna za organizację i informację; po rezygnacji J. Kotei w czerwcu 1981 r. przewodnicząca KU "S" AR. Inicjatorka wydawania i członek redakcji czasopisma "Solidarność AR. Biuletyn informacyjny Komisji Uczelnianej NSZZ «Solidarność» Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie", publikowanego w Krakowie w l. 19801981 r. przez KZ "S" AR, w którym publikowano m.in. informacje z działalności studenckich ruchów opozycyjnych, a także wydarzenia z regionu i ze świata. Ponadto w czasopiśmie drukowano oświadczenia KU "S" AR oraz materiały satyryczne.

Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowana w ewakuację strajkujących studentów AR; prawdopodobnie w 1982 r. dotkliwie pobita za działalność związkową przez funkcjonariuszy SB; w kolejnych latach zaangażowana w działalność podziemnych struktur związku na AR.

W l. 1980-1983 członek Senatu AR w Krakowie; od 1980 r. członek Rady Wydziału Melioracji Wodnych AR.

Założycielka i wieloletni opiekun Studenckiego Koła Naukowego Budownictwa Rolniczego.


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31