Solidarność to znaczy razem

Ciećkiewicz Jan

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Jan Ciećkiewicz (ur. 21.05.1937 r. Kraków) ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie (1961), po rocznej pracy w szpitalach brytyjskich rozpoczął pracę w II Katedrze Chirurgii AM. Przez wiele lat kierował Zakładem Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej CM UJ.

Dr. n. medycznych, wykładowca w Instytucie Nauk o Zdrowiu (Ratownictwa Medycznego) Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Działacz samorządu zawodowego lekarzy; oddelegowany przez NSZZ „Solidarność” do Komitetu Założycielskiego izb lekarskich. Przez dwie pierwsze kadencje był prezesem Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie i członkiem Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej.

Członek założyciel NSZZ „Solidarność” w Akademii Medycznej, wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej(1980-1989), a następnie jej przewodniczący (1989-1993). Po wprowadzeniu stanu wojennego był jedną z najbardziej zaangażowanych osób w działalność struktur podziemnych AM i PSK, zwłaszcza w zakresie pomocy wyciąganych z internowania i więzień oraz osób represjonowanych. Podczas strajku 1988 r. wspierał wraz z innymi osobami z Solidarności służby zdrowia strajk w Nowej Hucie (współpraca z „S” służby zdrowia Huty tzw. ZLZ HiL), pomagał jako kolega opiekować się pobitymi. Był współzałożycielem Stowarzyszenia „Lekarze Nadziei”.

W 1986 roku „S” AM i PSK złożyła wniosek o rejestrację NSZZ „Solidarność”, a po 1989 r. była bodaj pierwszą zarejestrowaną organizacją liczącą 1500 członków, płacących składki. Był w zespole przygotowującym zarys koniecznych zmian w służbie zdrowia dla potrzeb „Okrągłego Stołu”.

Po 1989 roku był radnym woj. Małopolskiego II kadencji (2002-2006); przew. Komisji Ochrony Zdrowia. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2001) i Złotym Krzyżem Małopolski.

Uhonorowany medalem "Dziękujemy za wolność" (2019).