Solidarność to znaczy razem

Derkowski Gabriel

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Gabriel Derkowski (ur. 09.07.1940) pochodzi z Łodzi, jest doktorem matematyki. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Łódzkim pracował przez 10 lat jako asystent, a następnie adiunkt na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Łódzkiej, gdzie otrzymał od studentów dyplom najlepszego wykładowcy.

W 1975 r. sprowadził się z małżonką Alicją, również doktorem matematyki, i dwoma synami do Nowego Sącza. Oboje pracowali w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli.

W 1980 roku mocno zaangażowali się w działalność Solidarności nauczycielskiej. W styczniu 1981 r. Gabriel był członkiem Komitetu Strajkowego okupującego ratusz w Nowym Sączu przeciwko korupcji w ówczesnym województwie nowosądeckim. Po wprowadzeniu stanu wojennego wraz z małżonką stracili pracę. Przy pomocy przyjaciół z opozycji otworzyli wówczas mały sklepik spożywczy "FIGA" na os. Milenium w Nowym Sączu, z którego się utrzymywali w latach 1980.

Po okrągłym stole Derkowscy włączyli się w działalność Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" woj. Nowosądeckiego. W ich mieszkaniu, w punktowcu na os. Millenium mieścił się prowadzony przez Gabriela wojewódzki sztab wyborczy KO przed wyborami do Sejmu kontraktowego. Pp. Derkowscy zaproponowali kandydaturę prof. Zofii Kuratowskiej na senatora w okręgu nowosądeckim w wyborach czerwcowych 1989 roku. Cała rodzina żyła tymi wyborami, nie wyłączając ówczesnego licealisty Witka Derkowskiego, dzisiaj docenta Politechniki Krakowskiej. Później Gabriel pełnił różne funkcje w Unii Demokratycznej, kandydował do Senatu, był radnym.

Derkowscy byli również bardzo aktywni w pierwszych demokratycznych wyborach samorządowych w 1990 roku. W latach 1990-98 Gabriel pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu, kolejno na stanowiskach: wicekuratora, dyrektora Biura ds. Współpracy z Samorządem Terytorialnym, zastępcy Pełnomocnika Wojewody ds. Współpracy z Samorządem terytorialnym i Administracją Specjalną, Pełnomocnika Wojewody ds. Tworzenia Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej (PWSZ). Następnie pełnił funkcję kanclerza PWSZ (1998-99). W roku 2000 Gabriel został Pełnomocnikiem Zarządu m. Nowego Sącza ds. Romów.

Gabriel Derkowski był współorganizatorem oraz członkiem władz miejskich i regionalnych Ruchu Obywatelskiego Akcji Demokratycznej, następnie Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

W roku 2011 Gabriel Derkowski został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uhonorowany Medalem "Dziękujemy za wolność" (2024).