Solidarność to znaczy razem

Dziedzic Stanisław

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Stanisław Dziedzic ur. 9 maja 1954 r. w Myślenicach. Jest absolwentem Technikum Mechanicznego im. Mikołaja Reja w Myślenicach. Pracował w Zakładzie Elementów Obrabiarkowych w Wadowicach, następnie w Krakowskich Zakładach Sodowych, z kolei od 1984 Zatrudniony w Kopalni Soli w Wieliczce do momentu odejścia na emeryturę w końcu 2015 r.

Na fali lipcowych wydarzeń w Lublinie i Świdniku w 1980 r. był jednym z założycieli Wolnych Związków Zawodowych na Wydziale Mechaniczno-Budowlanym KZS, następnie w sierpniu 1980 r. w czasie strajków na wybrzeżu współorganizuje w Krakowskich Zakładach Sodowych Niezależny Związek Zawodowy i zostaje przewodniczącym Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" w Krakowskich Zakładach Sodowych, zarejstrowany w MKZ Kraków pod nr 0316 ze stanem 1044 członków. Następnie wybrany na pierwszym demokratycznym zebraniu delegatów, przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" przy KZS

Współinicjator wniosku na wykonanie i zamontowania na terenie KZS tablicy pamiątkowej z popiersiem Karola Wojtyły w Zakładach Sodowych Solvaya, która została uroczyście odsłonięta i poświęcona przez ks. Kardynała Franciszka Macharskiego 16.10.1981 r.

Stanisław Dziedzic w 1980 roku współzałożyciel i członek Ogólnopolskiej Komisji Koordynacyjnej pracowników Przemysłu Nieorganicznego, zrzeszającej 26 Zakładów Nieorganiki z całego kraju, która wymusiła z pomocą strajków Wydziałami utrzymania ruchu technologicznego, Porozumienie z Ministrem Przemysłu Chemicznego i Lekkiego Ministrem Janem Knapikiem, o zakwalifikowaniu Zakładu do pierwszej kategorii zatrudnienia, to znaczy pracy na stanowiskach w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze ( emerytura w wieku 60 lat ) oraz dodatki płacowe do stanowisk o przekroczonych normach NDS i NDN.

1 grudnia 1981 r, rano, po ogłoszeniu stanu wojennego, zostaje odprowadzony przez straż zakładową za bramę Zakładu. Przedostaje się zakładu gdzie zawiązuje Komitet Strajkowy wraz Tadeuszem Gruszką i Eugeniuszem Chrobakiem i na kilk a godzi zatrzymują zakład, ale wskutek braku dostatecznej ilości ludzi do zabezpieczenia rozzległego zakładu rozwiązuje ten komitet.

Stanisław Dziedzic po wielu upomnieniach i naganach, pozbawiany premii i czternastej pensji, został zwolniony z Zakładu z końcem roku 1983.

Inwigilowany, wzywany na przesłuchania po akcjach sabotażowych na Zakładzie i zatrzymywany przez SB w stanie wojennym. Uczestnik manifestacji w stanie wojennym.

Od 1989 r. Członek Komitetu Obywatelskiego w Wieliczce. Od 2000 r. jest sołtysem wioski Koźmice Małe nadal. Członek ukonstytuowanego się w dniu 30 07 1991 r. Komitetu Strajkowego w Kopalni Soli w Wieliczce, żądającego podwyższenia o 500 000 zł wynagrodzenia dla każdego pracownika, zakończonego pełnym sukcesem.

Należy do Światowego Związku Żołnierzy AK Koło w Wieliczce od 2006 r., którego był jednym z załozycieli, piastował funkcję v- ce prezesa, nastepnie prezeasa bez uprawnień kombatanckich oraz przewodniczącym Zarządu Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" przy Kole Wieliczka ŚZŻ Armii Krajowej. Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Wielicka Wieś".

Jest członkiem Stowarzyszenia Sieć Solidarności w Krakowie

Uhonorowany Odznaką "Zasłużony pracownik Kopalni Soli "Wieliczka" (199), "Honorową szpadę górniczą" (2004), odznaczony "Brązowym Krzyżem Zasługi" (2006), wyróżniony "Medalem Pro Memoria" (2007), odznaczony "Medalem złotym za długoletnią służbę" (2010), Medalem "Za zasługi dla ŚZŻ AK"(2013), Medalem "Dziękujemy za wolność (2016)