Solidarność to znaczy razem

Feill-Urbańczyk Małgorzata

Biogram w Leksykonie Małopolskiej Solidarności, t.2

Ur. 22 maja 1947 r. w Makowie Podhalańskim, pow. suski.

Absolwentka Wydziału Ceramiki AGH w Krakowie (1970).

W l. 1970-1987 pracownik (m.in. kierownik produkcji) Zakładu Doświadczalnego Instytutu Szkła i Ceramiki w Krakowie; pracownik Domu Handlowego Nauki Sp. z o.o. (1988-1994), a następnie Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek (1994-1997); od 1997 na rencie; od 2002 r. na emeryturze.

W NSZZ "Solidarność" od 1980 r.; współzałożycielka NSZZ "S" w Instytucie Szkła i Ceramiki – przewodnicząca i wiceprzewodnicząca NSZZ "Solidarność" w pionie doświadczalnym; w l. 1980-1981 członek Prezydium Krajowej Komisji Koordynacyjnej Przemysłu Szklarskiego NSZZ "Solidarność" z siedzibą w Wołominie, wiceprzewodnicząca Komisji Koordynacyjnej Przemysłu Szklarskiego ds. BHP, dzięki której znacząco podniesiono poziom bezpieczeństwa w hutach szkła, m.in. poprzez odwołanie kilkunastu dyrektorów, lekceważących przepisy w tym zakresie.

Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowana w działalność podziemną, członek TKZ; współzałożycielka Związkowej Niezależnej Oficyny Wydawniczej (1983); zaangażowana w kolportaż poczty podziemnej, ulotek, śpiewników, kart pocztowych, wydawnictw, itd. W jej mieszkaniu w Krakowie przy ul. Nad Potokiem mieścił się punkt kolportażowy.

Uczestniczka licznych akcji, polegających na przygotowaniu flag i transparentów (m.in. przygotowała chorągiew z białym orłem, która towarzyszyła wielu niezależnym pochodom i akcjom w l. 80. XX w., w tym Marszom Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej); uczestniczka demonstracji w Krakowie, Katowicach, Warszawie i w Poznaniu; uczestniczka Marszów Szlakiem Pierwszej Kompani Kadrowej.

Zatrzymana na kilka godzin w czerwcu 1986 r. w Poznaniu po uroczystościach z okazji 30. rocznicy Poznańskiego Czerwca oraz po manifestacji w Nowej Hucie (1988 r.).

W grudniu 1984 r. wspierała strajk "W obronie Krzyża" prowadzony w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie; w kolejnych dwóch latach uczestniczka comiesięcznych mszy św. odprawianych przez ks. M. Łabudę.

Od 18 lutego do 31 sierpnia 1985 r. aktywnie wspierała protest głodowy prowadzony przez opozycjonistów w kościele w KrakowieBieżanowie (bezpośredni udział w głodówce uniemożliwiły jej względy zdrowotne), wykonując m.in. pieczątki i pomagając prowadzić pocztę polową.

Uczestniczka mszy św. w Mistrzejowicach, na Żoliborzu, we Włoszczowie, w Juszczynie i w Prokocimiu; uczestniczka Pielgrzymek Ludzi Pracy na Jasną Górę; zaangażowana w prace Bunkra przy kościele pw. M. M. Kolbego w Mistrzejowicach (udział w wykładach i w prelekcjach); członkini Ruchu Odwaga i Prawda im. ks. J. Popiełuszki; zaangażowana w pomoc osobom represjonowanym m.in. poprzez pisanie i redagowanie odwołań o wyroków sądowych i decyzji kolegiów; członkini KPN i Towarzystwa im. J. Piłsudskiego (członek zarządu).

Zaangażowana w akcję zbierania podpisów pod wnioskami o usunięcie Pomnika Żołnierza Armii Czerwonej spod Barbakanu w Krakowie; uczestniczka spotkań modlitewnych pamięci ofiar zbrodni Armii Czerwonej organizowanych 17. dnia każdego miesiąca w Krakowie w pobliżu ww. pomnika (1994-1997).

W 1989 r. założycielka NSZZ "Solidarność" i przewodnicząca KZ NSZZ "S" w Domu Handlowym Nauki Sp. z o.o. (do 1994 r.).

Członek nadzwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (od 1998 r.); współzałożycielka Stowarzyszenia Poczty Podziemnej w Warszawie (1990).

Odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności (2016), medalem "Pro Patria" (2016) oraz odznaką "Uczestnika Marszu Szlakiem Kadrówki" (1991).


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31