Solidarność to znaczy razem

Hadamik Czesław

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Ur. 5 sierpnia 1958 r.

W 1981 r. student w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W listopadzie i grudniu tegoż roku brał udział w strajku studenckim na UJ, zakończonym tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego. W początkach 1982 r. zaczął działać jako drukarz w oficynie wydawniczej Biblioteka Wolnej Myśli w Krakowie, jednym z wydawnictw podziemnej RKW Solidarności Małopolskiej. Szefami wydawnictwa byli Bożena Jasiak i Paweł Witkowski. Pracowali w nim również Wojciech Słaboń oraz Mariusz Furmanek.

Dla potrzeb wydawnictwa zorganizowali w 1982 r. zakonspirowany lokal drukarni w klasztorze augustianów na krakowskim Kazimierzu. Mieścił się on w dawnej celi zakonnej, wynajmowanej przez Instytut Archeologii UJ jako magazyn zbiorów archeologicznych. Był on wówczas pod opieką prof. Jana Chochorowskiego, który bez wahania zgodził się na przeznaczenie pomieszczenia na cele konspiracyjne. Tam, przeważnie nocami, prowadzili pracę drukarską na maszynie offsetowej.

W wynajmowanej wespół z Mariuszem Furmankiem garsonierze, znajdującej się w pobliżu klasztoru, prowadzili działalność pomocniczą, polegającą np. na cięciu papieru przeznaczonego na druk w maszynie offsetowej, przechowywaniu matryc, składaniu gotowych książek itp. Wydali w okresie działalności w BWM pięć książek ("Szkice o stanie wojennym" Marka Nowakowskiego, "Rozmowy w cytadeli" Adama Michnika, "Stan Polski" Józefa Kuśmierka, "Zagadka śmierci Stalina" Abdurachmana Awtorchanowa). Interwencyjnie drukowali też kilkakrotnie podziemną prasę krakowską. Ich działalność nigdy nie została zdekonspirowana, co było zasługą faktu, że pilnowali podstawowych reguł konspiracji i traktowali je w sposób poważny.