Solidarność to znaczy razem

Hasslinger Roman Władysław

Biogram w Leksykonie Małopolskiej Solidarności, t.2

Ur. 21 września 1932 r. w Krakowie.

Absolwent Politechniki Krakowskiej, inżynier (1954) i Politechniki Warszawskiej (1957, magisterium).

W 1946 r. ukarany relegowaniem z Gimnazjum im. Króla Jan III Sobieskiego w Krakowie w związku z udziałem uczniów szkół średnich w strajku solidarnościowym ze studentami protestującymi wobec brutalnego rozpędzenia niezależnego pochodu w dniu 3 maja. W 1951 r. z uwagi na odbywające się egzaminy odmówił przyjęcia delegacji młodzieży z Chin, co stało się powodem do złożenia wniosku o wyrzucenie go ze studiów, mimo iż był starostą roku. W 1955 r. na własne żądanie wystąpił z ZMP. Brał czynny udział w życiu duszpasterstwa akademickiego, prowadzonego przez oo. Jezuitów w Warszawie.

Po ukończeniu Politechniki Warszawskiej podjął pracę w 1956 r. w Zakładach Mechanicznych "Ursus", gdzie przepracował 20 lat. Jako początkujący inżynier brał czynny udział w uruchamianiu produkcji ciągnika C-325. W karierze zawodowej w Ursusie doszedł do stanowiska p.o. dyrektora technicznego ZM Ursus. Należał do Stronnictwa Demokratycznego. Mimo szantażowania przez Służbę Bezpieczeństwa, odmówił podjęcia współpracy.

Uczestnik robotniczych wystąpień w Ursusie 25 czerwca 1976 r. Odszedł z ZM Ursus z uwagi na nerwicę, której nabawił się w rezultacie ciągłych konfliktów z Komitetem Zakładowym PZPR i ze Służbą Bezpieczeństwa.

Po przeniesieniu się do Nowego Sącza podjął pracę w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych na stanowisku kierownika warsztatów szkolnych.

W 1980 r. organizator struktur nauczycielskiej "Solidarności" w Nowym Sączu i województwie nowosądeckim. Przewodniczący Komisji Zakładowej w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu. Od stycznia 1981 r. do 20 grudnia 1981 r. rozpracowywany przez SB w Nowym Sączu. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany 13 grudnia 1981 r. w KM MO w Nowym Sączu przy ul. Szwedzkiej i od 14 grudnia 1981 r. w ZK Załężu k. Rzeszowa; w związku z ciężką chorobą został przewieziony do szpitala więziennego przy ul. Montelupich w Krakowie. Po trzech miesiącach leczenia, w wyniku interwencji Kurii Krakowskiej, został zwolniony 5 marca 1982 r.

Po powrocie do pracy został zdegradowany ze stanowiska kierowniczego na stanowisko nauczyciela-instruktora zawodu.

Współzałożyciel i działacz Klubu Inteligencji Katolickiej w Nowym Sączu. W l. 1985-1989 współorganizator spotkań z działaczami opozycji, wykładów z zakresu historii i sztuki oraz spotkań dyskusyjnych.

W 1989 r. członek Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Nowym Sączu, zaangażowany w organizację wyborów parlamentarnych (1989) oraz samorządowych (1990).

W 1992 r. po wygranym konkursie został dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (późniejszy Wojewódzki Ośrodek Metodyczny), skąd w 1997 r. przeszedł na emeryturę.

Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (2012) oraz Medalem "Dziękujemy za Wolność" (2016).

Agnieszka Masłowska


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31