Solidarność to znaczy razem

Jarosz Krystyna

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Krystyna Jarosz (ur. 4stycznia 1953 r.w Krakowie) zaangażowała się w działalność solidarnościową w stanie wojennym.

Od wiosny 1982 roku do wiosny 1983 r. w mieszkaniu przy ul. Dekerta 15/2 w Krakowie, znajdowała się drukarnia podziemna, m.in. następujących wydawnictw: Biuletyn Małopolski, Serwis Informacyjny, Obserwator Wojenny, natomiast od stycznia 1983 r. drukowano także pisma: Hutnik i Promieniści. Wydawaniem tej prasy kierował Paweł Turnau, a druk odbywał się na powielaczu białkowym. Ze względu na rygory stanu wojennego wydawanie prasy podziemnej w latach 1982-83 było szczególnie trudne (brak materiałów, papieru, farby, innych materiałów) i niebezpieczne ze względu na trudności w poruszaniu, inwigilację, itp.). Po zmianie techniki drukarskiej na serigrafię, Paweł Turnau przestał korzystać z tego mieszkania. Równocześnie drukowała tam materiały oraz zlecone przez Region Małopolska lub inne podmioty, np. ruch chłopski, różne wydawnictwa Grupa Józef Śreniowskiego, nazywana "Lailonia". Poza prasą periodyczną drukowano także stale "Zeszyty Biblioteki "Spotkań" (Lubelskich).

Krystyna Jarosz użyczała swojego mieszkania dla potrzeb drukarni ale także osobiście wykonywała, codzienne prace techniczne w tej drukarni domowej, była łącznikiem pomiędzy strukturami, itp.. Czasami to, w gruncie rzeczy ona kierowała całą drukarnią, bowiem Józef Śreniowski był zajęty także inną działalnością opozycyjną. Do działalności pomocniczej zaangażowała także swojego męża Arkadiusza Jarosza, pozyskała także nowych drukarzy, m.in. Tadeusza Ćwiękę.

Prowadziła także tzw. kasę zapomogowo - pożyczkową "Lailonii", do której odkładano część dysponowanej kwoty, księgowała w zaszyfrowany sposób te środki, aby służyły w razie przypadków losowych.

Pod koniec 1984 r. Józef Śreniowski został aresztowany, wówczas to ona przejęła prowadzenie codziennej działalności drukarni, ale także sprawy kolportażu, prowadzenie magazynu, itp., która trwała do połowy 1985 r., gdy okazało się, że jestem w ciąży, i od tego czasu jej działalność została poważnie ograniczona, w gruncie rzeczy do utrzymania magazynu.

Krystyna Jarosz jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Siec Solidarności.

Od kilku lat, Krystyna Jarosz zaangażowała się także w działalność obywatelską, w obronie praworządności, konstytucji, praw i godności ludzi, traktując jako swoją misję, kontynuowanie obrony wartości leżących u podstaw ruchu Solidarności.

Krystyna Jarosz została uhonorowana Medalem "Dziękujemy za wolność" (2020)