Solidarność to znaczy razem

Jaworska Bogumiła

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Bogumiła Jaworska (ur. 8.07.1935 r. Aniszewko pow. Płońsk), mgr farmacji, ukończyła studia w krakowskiej Akademii Medycznej. Pracę zawodową rozpoczęła w aptece Szpitala Żeromskiego w Nowej Hucie. Później pracowała w krakowskim Sanepidzie, a następnie, jako kierownik, w hurtowej aptece materiałów opatrunkowych i odczynników do wytwarzania leków recepturowych Zespołu Opieki Zdrowotnej w Krakowie.

Na początku stanu wojennego Bogumiła Jaworska weszła w skład dziewięcioosobowego Arcybiskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym powołanym w Krakowskiej Kurii.

W roku 1982 organizowała wyjazdy wakacyjne dzieci uwięzionych i internowanych członków Solidarności. Zorganizowała kolonię dzieci w Pcimiu, w Rabce, do których odwoziła na wakacje dzieci internowanych rodziców. Po roku działań ogólnych Bogumiła Jaworska, wykorzystując swój zawód farmaceutki zajęła się przyjmowaniem leków, składowaniem i segregowaniem. Doprowadziło to do wyodrębnienia Apteki Darów. Tę aptekę Bogumiła Jaworska prowadziła samodzielnie, mając jedynie pomoc przy cięższych pracach fizycznych. Codziennie, przez wiele godzin, porządkowała przychodzące leki i wydawała zgłaszającym się z receptami krakowianom, a także organizowała wysyłkę leków, np. do internatów. W roku 1990, po rozwiązaniu Arcybiskupiego Komitetu Pomocy, Bogumiła Jaworska przeszła z pozostałymi lekami do przejściowo utworzonej Apteki Darów na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym samym czasie z postulatem reorganizacji Przychodni Lekarskiej na os. Widok i zlokalizowania w niej obywatelskiej apteki darów wystąpił Komitet Obywatelski „S” osiedli Widok i Widok Zarzecze. Bogumiła Jaworska przetransportowała z UJ leki, dając początek Aptece Darów osiedlowego Komitetu Obywatelskiego „S”, którą kieruje do dzisiaj Bogdana Pilichowska. Bogumiła Jaworska, uruchomiła później na osiedlu Widok aptekę leków gotowych, której utworzenie postulował Komitet Obywatelski.

Arcybiskupi Komitet Pomocy Uwięzionym i Internowanym, powołany 19 lutego 1982 roku dekretem ks. kardynała Franciszka Macharskiego. Komitet ten uzyskał siedzibę w budynku Kurii przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie. Członkowie Komitetu przyjmowali z regionu Małopolski, a także ze Śląska zgłoszenia o osobach zabranych z domów lub z pracy, zatrzymanych i internowanych oraz o ich rodzinach, prowadzili pomoc prawną. Wyjeżdżali do ośrodków internowania, szpitali i do zakładów karnych, rozwożąc paczki z żywnością, lekami, odzieżą i środkami higieny osobistej.

Uhonorowana medalem "Dziękujemy za wolność" (2019).