Solidarność to znaczy razem

Karocki Andrzej

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Andrzej Karocki (ur. 19.02.1943 r. Lwów). W roku 1980 Andrzej Karocki, będąc na Uniwersytecie Jagiellońskim członkiem Komisji Rewizyjnej Związku Nauczycielstwa Polskiego UJ, współorganizował nowy ruch związkowy, aktywnie uczestnicząc w kontaktach międzyuczelnianych. Został współzałożycielem NSZZ „Solidarność” na UJ, członkiem Komisji Zakładowej „S” i Komisji Wydziałowej „S” Matematyki, Fizyki i Chemii. Był też cenionym w środowisku uniwersyteckim członkiem podziemnej Solidarności, dbał o wzmocnienie więzi koleżeńskich. Jako członek Senackiej Komisji Socjalnej UJ zorganizował w roku 1984, w 40. rocznicę śmierci legendarnego dowódcy zgrupowań AK mjr. Jana Piwnika „Ponurego”, autobusową wycieczkę członków Solidarności na czerwcową uroczystość odsłonięcia jego pomnika przed opactwem cystersów w Wąchocku, połączoną z polową mszą św.

W stanie wojennym i bezpośrednio po nim Andrzej Karocki działał w zespole podziemnego Wydawnictwa Libertas. Uczestniczył w pracach redakcyjnych i przygotowawczych do druku, był też kolporterem rozprowadzanych przez Libertas książek II obiegu. Przekazywał je kolporterom na kilku wydziałach UJ, dołączając do sieci systemu ABC. Współorganizował transport z Warszawy do Krakowa maszyny drukarskiej (jednej z pięciu) ze Szwecji.

W roku 1989 Andrzej Karocki bardzo aktywnie współpracował w prowadzeniu kampanii wyborczej Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „S” i kontroli przebiegu wyborów w okręgu Krowodrza i Podgórze, był wiceprzewodniczącym jednej z obwodowych komisji wyborczych na osiedlu Widok w Krakowie. W listopadzie 1989 r. Andrzej Karocki został wybrany przewodniczącym nowoutworzonego Komitetu Obywatelskiego osiedli Widok i Widok-Zarzecze, który od 2012 r. ma status stowarzyszenia. Funkcję przewodniczącego zarządu tej organizacji pozarządowej pełni do dzisiaj, był także radnym dzielnicy. Posiada wiele nagród za swoją działalność zawodową w dziedzinie badań naukowych z zakresu elektrochemii miedzi, metali i tlenku azotu a także medali za działalność społeczną.

Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014), Złotym Krzyżem Zasługi (2010) Złotą Odznaką ZNP (1980).

Uhonorowany medalem "Dziękujemy za wolność" (2019).