Solidarność to znaczy razem

Karsznia Stanisław Niward

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

O. Niward Karsznia OCist (ur. 04.05.1933 w Czarnolesie, zm. 16.10.2019 w Krakowie)

Urodził się we wsi Czarnolas. Wstąpił do tzw. Małego seminarium duchownego oo. Cystersów w Mogile w 1948 roku. Habit przywdział w 1950 roku obierając imię o. Niward. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 maja 1956 r. w zakonie cystersów. Jako młody ksiądz prowadził m.in. katechezę najpierw w szkołach a od 1958 roku w salkach klasztornych. Prowadził także studia teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Posiada tytuł doktora teologii. Jego dalsze życie od przełomu lat 70/80 ub. wieku związane jest nierozerwalnie z powstawaniem parafii i budową kościoła na os. Szklane Domy w Nowej Hucie.

Ojciec Niward brał czynny udział w przygotowaniu i przebiegu pielgrzymki Jana Pawła II do Nowej Huty (Mogiły). Po powstaniu Solidarności o. Niward działał nam wsparcia. Podczas strajku ostrzegawczego związanego z tzw. wydarzeniami bydgoskimi, prowadził pierwszą mszę św. w Kombinacie Huta im. Lenina na Wydziale Mechanicznym w dniu 26 marca 1981 r. W książce "Moja Solidarność. Lata 1980-81 w Nowej Hucie" Edward E. Nowak, napisał: "O.Niward Karsznia, idąc po mszy przez poszczególne hale kombinatu, mógł jeszcze raz słuchać homilii którą wygłosił, nadawanej przez zakładowy radiowęzeł. To było niezwykłe, kapłan na terenie huty, wypowiadający się o sensie pracy...". Potem aktywnie uczestniczył w poświęcaniu krzyży dla poszczególnych wydziałów Kombinatu, podobnie jak inni księża. Z okazji poświęcenia sztandaru Komisji Robotniczej Hutników "Solidarność" w dniu 21 listopada 1981 roku, księża ze swoim kardynałem Franciszkiem Macharskim, na zaproszenie dyr. Eugeniusza Pustówki mieli okazję zwiedzać Kombinat a przewodnikami byli ludzie Solidarności: przewodniczący KRH Mieczysław Gil i Kazimierz Łapczyński.

Wprowadzenie stanu wojennego wywołało wielki strajk w Hucie im. Lenina. Do huty przedostają się księża, którzy starają się pomóc jak mogą, głównie duchowo. Wśród nich jest także o. Niward. Po pacyfikacji strajku był wzywany na przesłuchanie.

Zapewne dla łagodzenia relacji pomiędzy władzą a kościołem, zezwolono na kontynuację budowy kościoła na os. Szklane Domy. Już 21 marca 1982 r. (w stanie wojennym) poświecono Krzyż i plac pod budowę kościoła MB Częstochowskiej i klasztoru oo. Cystersów, a 10 maja 1983 roku kardynał Franciszek Macharski poświęcił kaplicę i uroczyście erygował nową parafię. O. Niward został pierwszym proboszczem tej parafii i będzie nim do 2008 roku. Z każdym dniem, życie powstającej parafii było coraz bardziej intensywne, chociaż toczyło się w dosyć prymitywnych warunkach, wręcz na budowie, Wielką działalność prowadziło Duszpasterstwo Hutników, pod wodzą Zbigniewa Ferczyka, z jednej strony będąc strukturą ściśle współpracującą z Solidarnością podziemną a z drugiej aktywnie zaangażowaną w budowę powstającego kościoła i parafii. To oddzielna opowieść. Wiosną 1988 roku mieścił się tutaj sztab wyborczy podczas wyborów czerwcowych 1989 r. To wszystko było możliwe wyłącznie dzięki pomocy, opiece i wsparciu życzliwego Solidarności o. Niwarda. Jego zasługi są w tym zakresie niepodważalne. Miał także liczne kontakty z liderami nowohuckiej Solidarności: Mieczysławem Gilem, Janem Ciesielskim, Kazimierzem Fuglem, Stanisławem Handzlikiem, Stanisławem Malarą, Maciejem Machem, Edwardem Nowakiem, a później z Władysławem Kielianem i wieloma innymi.

Po 1989 roku, gdy rozpoczął się proces demokratyzacji kraju, proboszcz skupił się nade wszystko nad budowie kościoła i klasztoru. Uroczystość konsekracji kościoła przez kard. Franciszka Macharskiego, miała miejsce 11 czerwca 1995 r. Na placu przed kościołem postawiono pomniki ks. Jerzego Popiełuszki, pomnik prasy podziemnej okresu stanu wojennego oraz pomnik 25 lecia Solidarności wystawiony przez radnych Krakowa, a na ścianie dawnej Kaplicy umieszczona została przez Stowarzyszenie Sieć Solidarności, tablica w 30. rocznicę Duszpasterstwa Hutników, przypominająca zasługi Duszpasterstwa Hutników oraz szczególnie wyróżniająca o. Niwarda Karsznię i Zbigniewa Ferczyka.

O. Niward Karsznia został uhonorowany jednym z pierwszych Medali "Dziękujemy za wolność" (2015)

O. Niward Karsznia jest autorem kilku książek i publikacji, m.in.: "Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie - Mogile. Przewodnik po Opactwie dla pielgrzymów i turystów, napisanej wraz z o. Korneliuszem Jackiewiczem (1980), "Powstanie parafii i budowa kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Nowej Hucie (1993, 1994), "Spór o człowieka na przykładzie Nowej Huty (2000), "Cystersi wczoraj i dziś" (2004), wreszcie "Przemiany pod wpływem "Solidarności" wydanej w 2009 r.

Od 2008 roku o. Niward Karsznia, nie był już proboszczem parafii na Szklanych Domach, chociaż jej sprawy wciąż mocno go angażowały. Dalej współpracował z Duszpasterstwem Hutników a także z powstałą w 2013 r. Siecią Solidarności, wciąż mogliśmy liczyć na jego poparcie. Zmagał się także sam ze sobą. Zmarł po długiej, ciężkiej chorobie w dniu 16 października 2019 roku w Krakowie.


Informacja z listy Strajk 88

odprawiał msze podczas strajku