Biogram w Indeksie Osobowym SSS
Paweł Kłoczowski (ur. 21 maja 1952). Syn Jerzego Kłoczowskiego, brat Piotra Kłoczowskiego i Jana Marii Kłoczowskiego, bratanek Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP. Absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Początkowo zatrudniony na stanowisku lektora w Instytucie Filologii Angielskiej UJ, potem adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował w École des hautes études en sciences sociales w Paryżu oraz w Committee on Social Thought przy University of Chicago, gdzie uczestniczył w seminariach Allana Blooma oraz Leszka Kołakowskiego.
W 2010 roku habilitował się na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego na podstawie rozprawy Bitwa książek. Konfrontacja Arystotelesa z nowożytną filozofią polityczną (Kraków 2007).
Obecnie Profesor Emeritus Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
W okresie PRL-u działacz opozycji demokratycznej. Początkowo jako współpracownik Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie i Towarzystwa Kursów Naukowych wygłaszał szereg cieszących się dużym powodzeniem odczytów o funkcjonowaniu nowo-mowy w systemach totalitarnych w ujęciu George’a Orwella, między innymi w mieszkaniu Bronisława Wildsteina przy ulicy Chocimskiej, w Duszpasterstwie Akademickim “Beczka” OO Dominikanów oraz na konferencji o nowomowie w auli Collegium Novum UJ, 16/17 stycznia 1981.
W latach 1979-1981 członek pierwszej redakcji opozycyjnego czasopisma polityczno-kulturalnego Res Publica. W latach 80. uczestniczył w redagowaniu czasopisma, aż do momentu jego legalnego wznowienia w 1987 roku, kiedy to ponownie wszedł w skład redakcji czasopisma. Do zespołu „Res Publiki" należeli też Marcin Król, Wojciech Karpiński, Paweł Śpiewak, Damian Kalbarczyk, Wiktor Dłuski, Tomasz Łubieński i Barbara Toruńczyk.
Współpracował z pismem podziemnym “Arka”, gdzie zredagował w całości monograficzny numer 8, poświęcony twórczości Orwella. Publikował w krakowskiej prasie podziemnej, w “Solidarności Narodu” oraz „13.Pismo liberalno-chrześcijańskie”. Współpracował z podziemnymi wydawnictwami: Oficyną Literacką oraz Wszechnicą Społeczno-Polityczną, gdzie zredagował tom studiów: “Obecność. Leszkowi Kołakowskiemu w 60 rocznicę urodzin”, Kraków, 1987.
Jako uczestnik Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w Mistrzejowicach w sierpniu 1988 r. wygłosił referat: “Rozważania o prawach człowieka”..
SB wszczęła w sprawie Pawła Kłoczowskiego SOS „Łącznik” w 1976 r. w związku z kolportażem literatury bezdebitowej. W lipcu 1979 roku sprawę operacyjnego sprawdzenia przekwalifikowano na sprawę operacyjnego rozpracowania SOR, którą zamknięto formalnie dopiero w październiku 1989 roku.
W 2019 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (Monitor Polski 46/2019).
Uhonorowany medalem "Dziękujemy za wolność" (2024).