Solidarność to znaczy razem

Kornecki Ryszard

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Ryszard Kornecki - (ur.14.07.1952, Bytom). Rodzice przeprowadzili się do Krakowa, gdy miał trzy lata. Uczył się w Technikum Elektrycznym w Nowej Hucie. Tam trafił do Klubu Fotografików Amatorów prowadzonego przez Witolda Michalika. Tam zdobył pierwsze nagrody w konkursach fotograficznych. Pierwszy aparat Pentacon six kupił dzięki pomocy swojego kolegi Janusza Grzywacza, muzyka jazzowego, twórcy zespołu Laboratorium. Był wtedy studentem krakowskiej AWF i od pierwszego roku związał się ze Studiem Baletu Nowoczesnego "Kontrast". Odtąd zaczęła się jego przygoda z teatrem, bowiem Studio uczestniczyło w wielu spektaklach teatralnych Starego Teatru. Tam połknął bakcyla teatru i zaczął fotografować spektakle początkowo na własny użytek.

W 1979 roku rozpoczął pracę w ekipie reporterskiej TVP Kraków i pracował tam aż do wybuchu stanu wojennego. Z pracy w telewizji został zwolniony za powiązania z "Solidarnością". Tuż po zakończeniu stanu wojennego w 1983 roku rozpoczął współpracę z Teatrem STU, gdzie wykonywał sesje zdjęciowe ze spektakli.

W 1989 roku został fotografem przy Biurze Prasowym Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Wykonywał wówczas bezinteresownie dokumentację fotograficzną kampanii wyborczej w Małopolsce dla "Głosu Wyborczego Solidarności". W październiku tegoż roku przygotował wystawę w Wiedniu, zamówioną przez Ministerstwo Kultury Austrii i Wydział Prawa Uniwersytetu Wiedeńskiego. Wystawa składała się z wielkoformatowych zdjęć ukazujących najciekawsze i najbardziej dramatyczne wydarzenia z czasu kampanii wyborczej w 1989 roku.

W 1990 roku powrócił do Telewizji Kraków i na zlecenie nowego dyrektora Kazimierza Kutza wykonywał dokumentację fotograficzną spektakli Teatru Telewizji (około 100), koncertów, festiwali oraz wszelkich wydarzeń kulturalnych rejestrowanych przez Telewizję Polską. Od 1991 roku do 2015 współpracował z Prasową Agencją Telewizyjną w Warszawie, od 2000 roku do dziś współpracuje ze Starym Teatrem (ponad 70 sesji ze spektakli), a od 2006 roku do dziś z Operą Krakowską (ponad 60 sesji z przedstawień operowych) Oprócz fotografii teatralnej Ryszard Kornecki specjalizuje się w portretowaniu artystów i ludzi estrady.

Jest autorem wystaw indywidualnych: Wystawa dokumentująca działania artystyczne krakowskich zespołów ZSP, Nisz Jugosławia (1979); Wystawa otwarcia klubu "Pod Jaszczurami" w Chicago, USA (1992); "Wokół Sceny" wystawa we foyer Starego Teatru w Krakowie (1995); "Hamlet", wystawa w Teatrze Stu w Krakowie (2000); Wystawa z okazji 45-lecia Piwnicy pod Baranami i jubileuszowego "Koncertu dla Piotra S." w Teatrze Słowackiego w Krakowie (2001); "3 x Hamlet" Wystawa zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Klubie Aktora "Loża" (2007); "Zbliżenia" Teatr Telewizji Kraków "Loża" (2008); Portret#1 Vis a vis (2021); oraz zbiorowych: Wystawa zbiorowa Wybory '89 na Uniwersytecie Wiedeńskim (1989); Wystawa stała w foyer nowego budynku Opery Krakowskiej (2008); Wystawa stała Krystian Lupa: Live Factory 2: Warhol by Lupa w MOCAK (2016); "Opowieści fotografistów" w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (2017); "Nasz jest ten dzień" Muzeum Nowej Huty w Krakowie (2019); Wystawa stała w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku (2019); "Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina" Muzeum Nowej Huty w Krakowie ; Na podstawie tekstu Ewy Kozakiewicz do książki "Opowieści Fotografistów", Muzeum Historii Fotografii.

Uhonorowany medalem "Dziękujemy za wolność" (2024).