Biogram w Indeksie Osobowym SSS
Maciej Kozłowski (ur. 12.01.1943 w Luborzycy k. Krakowa) w 1966 ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (archeologia śródziemnomorska). W latach 1966-1968 uczęszczał na studia podyplomowe dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim.
W 1968 wyjechał do Norwegii. Pracował w kopalni węgla na Spitsbergenie. Nawiązał współpracę z miesięcznikiem "Kultura", którą kontynuował w Paryżu. Jako korespondent Kultury kilkakrotnie wyjeżdżał do Czechosłowacji. Brał udział w nielegalnym przerzucie na terytorium Polski (przez Tatry) zakazanych wydawnictw emigracyjnych. 27 maja 1969 został zatrzymany przez czechosłowacką Státní bezpečnost i przekazany polskim władzom (w tzw. sprawie taterników). 24 lutego 1970 został skazany na 4,5 roku więzienia. Wyszedł na wolność w wyniku amnestii we wrześniu 1971.
W latach 70. XX w. zajmował się przekładami z języka angielskiego, współpracował z prasą, w latach 1975-1980 był członkiem redakcji tygodnika "Wieści". Prowadził zajęcia na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W latach 1980-1981 był redaktorem naczelnym "Wiadomości Krakowskich", półoficjalnego organu prasowego małopolskiej NSZZ "Solidarność". We wrześniu 1982 podjął pracę w "Tygodniku Powszechnym".
W latach 80 XX w. prowadził wykłady z najnowszej historii Polski, z historii Polski nowożytnej i Europy Środkowej w Uniwersytecie Jagiellońskim, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz na uczelniach zagranicznych. Był członkiem Rady Funduszu Wydawnictw Niezależnych. W latach 1986-1988 przebywał na stypendium naukowym Fundacji Fulbrighta w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1988 uzyskał stopień doktora na Wydziale Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1989 był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W lutym 1989 należał do organizatorów tygodnika "Czas Solidarności".
W 1990 podjął pracę w dyplomacji, obejmując stanowisko radcy-ministra pełnomocnego w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. W latach 1993-1994 pełnił obowiązki chargé d'affaires tamże. Następnie przeszedł do pracy w siedzibie MSZ. Był dyrektorem departamentu Ameryki Północnej i Południowej, a od 1998 podsekretarzem stanu. W latach 1999-2003 pełnił funkcję ambasadora RP w Tel Awiwie. Po powrocie z placówki pełnił wiele funkcji w MSZ m.in. był wicedyrektorem oraz dyrektorem Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu a także Pełnomocnikiem Ministra ds. Stosunków Polsko-żydowskich. Był członkiem Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, koordynował prace nad raportem o rozszerzeniu NATO, był także działaczem fundacji Forum Dialogu Między Narodami. Obecnie, po przejściu na emeryturę w MSZ jest wykładowca w Collegium Civitas, jako wykładowca współpracuje też z Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie i Szkołą Główną Handlową w Warszawie.
Jest synem Marii Kozłowskiej, docent Akademii Rolniczej w Krakowie, badaczki w dziedzinie warzywnictwa, oraz krewnym premiera Leona Kozłowskiego, a także autorem książki o nim.
W 2001 roku został oskarżony przez ówczesnego Rzecznika Interesu Publicznego o tajną współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa jednak Sąd Apelacyjny w Warszawie oskarżenie to z przyczyn formalnych oddalił. Ponownie oskarżenie to sformułował IPN
• 6 grudnia 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł niejednomyślnie orzekł, że Maciej Kozłowski kłamał w oświadczeniu lustracyjnym i w latach 1965-1969 współpracował tajnie i świadomie ze Służbą Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (pod pseudonimem "Witold") i skazał go na 3 lata zakazu pełnienia funkcji publicznych. Stało się tak, pomimo, że zarówno badania historyków ( m.in. książka dr Bartosza Kaliskiego "Kurierzy wolnego słowa" (https://rcin.org.pl/dlibra/doccontent?id=62263), jak i liczne teksty publicystyczne, m.in. Romana Graczyka i Krzysztofa Burnetki wskazywały, że oskarżenia o współpracę są bezzasadne
• 11 czerwca 2013 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyrok I instancji uznający Kozłowskiego za kłamcę lustracyjnego.
• 13 lutego 2014 r. wyrok Sądu Najwyższego w postępowaniu kasacyjnym prawomocnie oczyścił Macieja Kozłowskiego z zarzutu kłamstwa lustracyjnego.
Po 16 latach - tyle minęło od sformułowania w 1998 r. przez prokuratora lustracyjnego Bogusława Nizieńskiego zarzutu do wyroku Sądu Najwyższego z 2014 r. - z Macieja Kozłowskiego zostało zdjęte piętno kłamcy lustracyjnego.
Maciej Kozłowski został uhonorowany Medalem "Dziękujemy za wolność" w gronie ludzi nauki i intelektualistów krakowskich w 2017 r.