Solidarność to znaczy razem

Łaszczyk Stanisław

Biogram w Leksykonie Małopolskiej Solidarności, t.2

Ur. 28 stycznia 1935 r. w Kwapince, pow. myślenicki.

Rolnik. Aktywny działacz NSZZ RI "Solidarności" w czasie legalnego działania związku w strukturach wiejskich i gminnych, m.in. uczestnik zjazdów krajowych "Solidarności Wiejskiej" w 1981 r.

Po wprowadzeniu stanu wojennego związał się z konspiracyjnymi strukturami Porozumienia Prasowego "Solidarność Zwycięży" (1983) i Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników (1983), którego był członkiem zaprzysiężonym i terenowym koordynatorem, wyznaczonym przez P. Hlebowicza. Uczestnik konspiracyjnych spotkań u oo. Cystersów w Krakowie-Mogile, organizowanych do 1989 r. pod przykrywką "Dni skupienia rolników".

Po 1985 r. rozpoczął współpracę z Krakowskim Oddziałem "Solidarności Walczącej" (M. Stachniuk i P. Hlebowicz). Kolportował na terenach wiejskich prasę podziemną ("Solidarność Zwycięży", "Solidarność Rolników", "Solidarność Walczącą" i inne). Stworzył własną sieć kolportażową. Prasę rozwoził do drobnych kolporterów wierzchem przez pola i lasy, co uniemożliwiało śledzenie go przez SB. Zbierał składki pieniężne na cele konspiracyjne, gromadził papier dla drukarni "Wilno" im. gen. L. Okulickiego "Niedźwiadka" w posiadłości Hlebowiczów w Zagórzanach. Współorganizował uroczystości patriotyczne (3 maja, 11 listopada, 15 sierpnia) na swoim terenie we współpracy z księżmi.

Po 1988 r. delegat na zjazdy krajowe i wojewódzkie "Solidarności" Rolników Indywidualnych.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2016).


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31