Solidarność to znaczy razem

Lubańska Stefania

Biogram w Leksykonie Małopolskiej Solidarności, t.2

Ur. 26 listopada 1947 r. w Białej Podlaskiej.

Ukończyła studia historyczne na UMCS w Lublinie (1971) oraz filozoficzne na UJ (1975); doktorat z filozofii (UJ, 1986).

Od 1975 r. zatrudniona w WSP (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie (Instytut Nauk Społecznych, obecnie Filozofii i Socjologii); w l. 1986-1989 po usunięciu z uczelni, pracowała dorywczo na umowach zlecenie w Instytucie Filozofii UJ, Studium Nauk Społecznych Akademii Medycznej w Krakowie oraz w Studium Nauk Społecznych AWF; w l. 19872008 zatrudniona jako kurator zawodowy w Sądzie Rodzinnym w Krakowie. Przywrócona do pracy w 1993 r. na wniosek uczelnianej "Solidarności" na WSP w Krakowie. Od 2014 r. na emeryturze.

Specjalizuje się w historii filozofii, filozofii chrześcijańskiej i filozofii egzystencji. Autorka książki "Pascal i Kierkegaard – filozofowie rozpaczy i wiary" (Kraków 2001) oraz wielu artykułów wydanych w czasopismach polskich i zagranicznych.

W NSZZ "Solidarność" od 1980 r.; honorowy członek, przewodnicząca Koła w Instytucie Filozofii i Socjologii AP (1995-2009), członek Rady Uczelnianej (1995-2013).

W stanie wojennym zaangażowała się w działalność w strukturach podziemnej "Solidarności" w Krakowie na uczelni oraz współpracowała z Ogólnopolskim Komitetem Oporu Rolników, pismami "Solidarność Rolników" i "Solidarny Podlasiak" (w Białej Podlaskiej) oraz z Porozumieniem Prasowym "Solidarność Zwycięży" (J. Teliga, J. Baran oraz P. Hlebowicz); zaangażowana w kolportaż wydawnictw podziemnych; udzielała pomocy ukrywającym się działaczom "S"; udostępniała mieszkanie na skrzynkę kontaktową.

Zwolniona z pracy na WSP w Krakowie w związku z prowadzoną działalnością podziemną. Zarzucano jej ponadto niezgodny z obowiązującym wówczas światopoglądem temat pracy doktorskiej "Pascal i Kierkegaard. Analiza porównawcza problemu rozpaczy i wiary".

Zatrzymana podczas wizyty Jana Pawła II w Częstochowie 1983 r. W sierpniu 1988 r. uczestniczyła w I Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka i Obywatela w Krakowie-Mistrzejowicach.

Członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie", Ruchu Społecznego ku Cywilizacji Miłości, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koła Krakowskiego; sekretarz Centrum Badań Myśli S. Kierkegaarda na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (2002).


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31