Solidarność to znaczy razem

Mancewicz Stanisław

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Stanisław Mancewicz ur.18.09.1964 w Krakowie); uczeń Liceum Witkowskiego w Krakowie, później Pijarów.

16 grudnia 1981 - jak sam opowiada, chciał uczestniczyć w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, ale został zatrzymany 16 grudnia 1981 pod Hutą im. Lenina, lecz zwolniony; później z tego powodu przesłuchiwany. Zorganizował bibliotekę wydawnictw podziemnych dla uczniów swojej szkoły za namową i pomocą Jana Tombińskiego.

Przystąpił do Ruchu WiP z inicjatywy Bartłomieja Sienkiewicza; uczestniczył w manifestacjach i protestach wolnościowych, m.in. w rusztingu wspierającym strajkującym hutników wiosna 1988 r.

W 1989 r. brał udział w tzw. zadymach majowych organizowanych przez Ruch WiP ale także Akcję Studencką NZS i inne organizacje, które toczyły się na w centrum Krakowa, także pod konsulatem radzieckim. Drukował razem ze Zdzisławem Jurkowskim.  Po Międzynarodowej Konferencji w Obronie Praw Człowieka w Mistrzejowicach (sierpień 1988), Wojciech Modelski w kooperacji z National Forum Foundation, zaczął organizować przyjazdy amerykańskich polityków, czego ukoronowaniem była obserwacja wyborów czerwcowych w Małopolsce przez senatorów i kongresmenów z USA. Wraz z B. Sienkiewiczem i innymi zajmowali się sprawami technicznymi. Dzięki znajomości iw współpracy z Jerzym Skoczylasem (wówczas m.in. korespondentem BBC) został autorem tekstów do adresowanego do młodzieży, podziemnego pisma „Promieniści” od 1988 r.; to z kolei zawiodło go do zespołu powstającej Gazety Wyborczej, gdzie spędził 25 lat pracy, pisał do Tygodnika Powszechnego, od 2012 r. pracuje w Instytucie Literackim w Paryżu; redaktor portalu kulturaparyska.com. Wraz z R. Makłowiczem autor książki „Zjeść Kraków”. Znak. 2002

Odznaczenia: Krzyż Kawalerski OOP 2014 (za udział w GW).

Uhonorowany medalem "Dziękujemy za wolność" (2024).