Solidarność to znaczy razem

Marchewczyk Janusz

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Janusz Marchewczyk, bo takiego imienia używał, był sportowcem, trenerem i nauczycielem w Zespole Szkół Rolniczych w Czernichowie. W roku 1980 aktywnie działał na rzecz utworzenia NSZZ Solidarności w Szkole. Został wybrany przewodniczącym Komisji Zakładowej. Po wprowadzeniu stanu wojennego nie zaprzestał działalności związkowej. Zbierał i odprowadzał składki, rozprowadzał prasę i wydawnictwa drugiego obiegu, przekazywał informacje w strukturach podziemnych związku. Był pod obserwacją SB, nękany przez „opiekuna” z tej instytucji. Niewykluczone, że również z powodu nazwiska, które wówczas w SB jednoznacznie kojarzyło się z działalnością opozycyjną (Janusz był kuzynem braci Marchewczyków).

W 1989 r. zaangażował się w kampanię wyborczą Solidarności. Działał przy organizowaniu spotkań kandydatów do Sejmu i Senatu, rozprowadzał materiały informacyjne. Współpracował przy wydawaniu pisma Gminnego Komitetu Obywatelskiego w Czernichowie „ORKA” (wydawane do dzisiaj). Żona wspomina, że pierwsze numery przepisywał ręcznie, pismem technicznym.

W grudniu 1990 r. miał odebrać z siedziby związku w Krakowie materiały wyborcze związane z kampanią Lecha Wałęsy przed II turą wyborów prezydenckich. Samochód, którym jechał uderzył w nieoświetlone auto dostawcze. Po wypadku Janusz został przewieziony do Kliniki Ortopedii Akademii Medycznej w Krakowie. Niestety, w wyniku powikłań po poważnym złamaniu, zmarł 7 grudnia 1990 r. Został pochowany na cmentarzu w Czernichowie.

Uhonorowany medalem "Dziękujemy za wolność" (2024).