Solidarność to znaczy razem

Michta Gabriel

Biogram w Leksykonie Małopolskiej Solidarności, t.2

Ur. 18 września 1932 r. w Janowicach, pow. miechowski.

W l. 1967-1982 kierownik Domu Książki w Miechowie, w l. 1970-1982 pracował jako lektor w PAX.

W NSZZ "Solidarność" od 1980 r., inicjator tworzenia NSZZ w Miechowie w porozumieniu z MKZ w Kielcach; wyznaczony przez MKZ na wiceprzewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego NSZZ "S" w Miechowie (przewodniczący: J. Chudzia); faktyczny przewodniczący NSZZ "S" w regionie miechowskim w l. 1980-1981; zaangażowany w koordynację działań organizacji związkowych na terenie obecnego powiatu miechowskiego; współpracował z NSZZ RI "S" (m.in. uczestnik spotkań); w l. 1980-1981 przygotował na miechowskim Rynku gablotę z informacjami NSZZ "S", która była chętnie czytana przez mieszkańców miasta i okolic.

Zaangażowany w przygotowanie i przekazanie władzom partyjnym i administracyjnym postulatów miechowskiej "Solidarności" (16 lutego 1981 r.), które dotyczyły m.in. zmiany administracyjnej przynależności Miechowa z województwa kieleckiego do krakowskiego, przekazania budynku KM PZPR na cele oświatowe z przeznaczeniem na przedszkole, zmian w polityce mieszkaniowej, kontroli handlu, przeniesienia Pomnika Walczących o Niepodległość z Parku Miejskiego do Rynku, likwidacji kasyna-restauracji dla funkcjonariuszy MO oraz przyznania lokalu na potrzeby "S".

W lipcu 1981 r. doprowadził do renowacji i przeniesienia Pomnika Walczących o Niepodległość z Parku Miejskiego na Rynek w Miechowie. Za swoją działalność nękany przez dyrekcję Domu Książki z Kielc m.in. kontrolami.

14 grudnia 1981 r. zatrzymany w miejscu pracy (w trakcie rewizji w Domu Książki SB zarekwirowała dokumenty Delegatury ZR w Miechowie), przewieziony do KW MO w Kielcach, przesłuchany; internowany 15 grudnia 1981 r. i przewieziony do ZK w Kielcach-Piaskach, uczestnik pięciodniowej głodówki protestacyjnej w marcu 1982 r.; zwolniony 30 kwietnia 1982 r.

W trakcie internowania został zwolniony z pracy w PAX-ie, a następnie z pracy w Domu Książki.

Wobec braku możliwości znalezienia zatrudnienia i inwigilacji zdecydował się na wyjazd w lutym 1983 r. do USA. Wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na Północną Kalifornię (San Francisco); wydawca polonijnego Niezależnego Miesięcznika KulturalnoSpołecznego "Nasza Gazetka" (San Francisco, Bay Arena).

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002).


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31