Solidarność to znaczy razem

Pacut Paweł

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Paweł Pacut (ur. 09.12.1964 w Skawinie), ukończył Liceum Ogólnokształcące im. M.C.Skłodowskiej w Skawinie, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W latach 1982-1984 - przynależność do konspiracyjnej grupy (nieformalnie zwanej „Mury”), w skład której wchodzili licealiści i studenci (m.in.: Rafał Stós, Andrzej Wilk, Janusz Budka), działającej na terenie Skawiny: kolportaż ulotek i prasy podziemnej, akcje malowania na terenie miasta haseł antykomunistycznych oraz symboli Solidarności, Polski Walczącej i Solidarności Walczącej, udział w demonstracjach w Krakowie i Krakowie - Nowej Hucie (w tym w największych miedzy innymi 3 i 13 maja 1982 roku w Krakowie oraz 13 października 1982 roku Nowej Hucie).

Współtwórca (1984 rok) niezależnego pisma „Mury”. W skład redakcji wchodzili: Marek Klimczyk, Rafał Stós, Paweł Pacut. „Mury” drukowane były na tzw. „ramce” z matryc białkowych. Oprócz pisania własnych tekstów (pod pseudonimami „Wacław” i „Piotr Zimer”) Paweł Pacut zajmował się również redagowaniem artykułów innych autorów oraz pozyskiwał i adiustował treści od osób spoza redakcji (m.in. Ryszard Mrożek, Zbigniew Głuc).

W 1985 roku początek działalność w Liberalno-Demokratycznej Partii „Niepodległość”. Obok dalszej pracy redakcyjnej w piśmie „Mury”, zajmował się działalnością organizacyjną w partii oraz kolportowaniem wydawnictw książkowych, prasy podziemnej, m.in. kalendarzy i znaczków NSZZ „Solidarność”, a także pisma L-DP „N” „Niepodległość”.

Od września 1986 w ramach akcji pod krypt. "Liberał", jaką prowadziła Służba Bezpieczeństwa w związku z przygotowaniem przez działaczy Liberalno-Demokratycznej Partii „Niepodległość” wyrzutni ulotek na Rynku Głównym w Krakowie przed obchodami 1 maja 1986 wydano nakaz jego aresztowania, a po bezskutecznej próbie tegoż był poszukiwany listem gończym.

1986 - 1987 to lata czynnego uczestnictwa w manifestacjach protestacyjnych. Ośrodkiem gromadzącym opozycję i ludzi sympatyzujących był kościół w Mistrzejowicach w Nowej Hucie, gdzie głównym animatorem był ksiądz Kazimierz Jancarz, z którym Pawła Pacuta poznał brat księdza, ks. Marian Jancarz, wikary Parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. Wspólnie z księdzem Marianem Jancarzem organizował w salkach przy parafii w Skawinie wieczory patriotyczne, podczas których prezentowana była twórczość Jacka Kaczmarskiego czy Leszka Wójtowicza. W tym czasie m.in. dwukrotnie wspólnie z Rafałem Stósem zorganizował niezależne koncerty Leszka Wójtowicza w mieszkaniach prywatnych.

1 maja 1986 roku razem z Rafałem Stósem został zatrzymany przez milicję po Mszy za Ojczyznę w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski „Arka” i spędził ponad 30 godzin w areszcie przy ul. Zgody, a następnie w areszcie przy ulicy Siemiradzkiego.

W 1987 roku początek działalność w strukturach Konfederacji Polski Niepodległej. Powstała wtedy tzw. Grupa Działania w Skawinie w składzie: Robert Kościelny, Marek Klimczyk, Rafał Stós i Paweł Pacut.

W roku 1989 początek wydawania pisma Konfederacji Polski Niepodległej pod nazwą „Gazeta Skawińska” (skład redakcji: Marek Klimczyk, Robert Kościelny, Rafał Stos, Paweł Pacut).

W ramach przygotowania do wyborów parlamentarnych współorganizuje w Skawinie spotkanie mieszkańców z przewodniczącym KPN Leszkiem Moczulskim, a w studenckim „Radio Centrum” (radiowęzeł Akademii Górniczo-Hutniczej) organizator i współprowadzący debatę Leszka Moczulskiego z Janem Marią Rokitą.

Razem z Robertem Kościelnym i Grzegorzem Hajdarowiczem - początek pracy nad cotygodniowym dodatkiem do pisma KPN „Opinie” pod nazwą „Tygodnik Galicyjski”, w którym był jednym z autorów tekstów (ps. „Piotr Zimer”), współredaktorem oraz razem z ww. zajmował się sprawami organizacyjnymi.

Swoją działalność na rzecz organizacji niepodległościowych Paweł Pacut zakończył po wyborach samorządowych w 1990 roku, w których był współorganizatorem kampanii Konfederacji Polski Niepodległej w Skawinie i - w mniejszym stopniu - w Krakowie.

W latach 1990 - 1991 dziennikarz krakowskiej gazety „Depesza; 1991 - 2017 dziennikarz, wydawca programów informacyjnych i publicystycznych w TVP S.A. Oddział Kraków.

Uhonorowany Odznaką „Działacza opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej z powodów politycznych”, Brązowym i Srebrnym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

Uhonorowany medalem "Dziękujemy za wolność" (2024).