Biogram w Indeksie Osobowym SSS
Grażyna Palej (ur. 08.03.1953) - ukończyła LO W Bochni oraz Studium Medyczne w Krakowie kierunek elektro-radiologia, starszy technik elektro-radiologii, swoje życie zawodowe związała ze służbą zdrowia, zatrudniona między innymi w: Zespole Przychodni Specjalistycznych w Krakowie przy ul. 1 Maja, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Narutowicza w Krakowie, w Wojewódzkiej Specjalistycznej Zespole Opieki Zdrowotnej przy ul. Batorego, następnie w NZOZ SONO - X sp. z o.o. Obecnie na emeryturze.
Członek NSZZ „Solidarność” od września 1980 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Krakowie im. G. Narutowicza.
W 1982 r. zapewniła także schronienie w swoim mieszkaniu przez krótki czas (2 -3 dni) ukrywającemu się Józefowi Mroczkowi. W mieszkaniu Grażyny Palej w Krakowie mieściła się jedna z ważniejszych skrzynek kolporterskich. Działała w okresie 1982- 1985/86 lub 1986/1987. Bibułę otrzymywała z jednej krakowskich drukarni. Zakładana skala działalności początkowo miała być mniejsza jednak z czasem skrzynka kolporterska stała się często odwiedzanym. Prowadzona przez nią skrzynka kolporterska współpracowała również z Porozumieniem Prasowym Solidarność Zwycięży. Współpracowała również ze Zdzisławem Wachlem, który jako jeden z najważniejszych kurierów małopolskich struktur Solidarności odbierał od niej wydawnictwa podziemne.
Systematycznie przewoziła z Krakowa i przekazywała bibułę do skrzynek kolportażowych w rodzinnej Bochni. Bibułę przekazywała osobom prowadzącym skrzynki kolporterskie do dalszej dystrybucji w Bochni oraz innych kierunków. Odbierał ją między innymi Marek Prorok.
Wspierała również bocheńskich radiowców poprzez umożliwienie nadawania audycji Radia Solidarność z jej rodzinnego domu w Bochni przy ul. Sienkiewicza (Uzbornia). Jedną z emisji przeprowadzono w 1983 r. Uhonorowana „Medalem Niezłomnym w Słowie” (2017).
Uhonorowana medalem „Dziękujemy za wolność” (2024).