Solidarność to znaczy razem

Przyborowski Jan

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Jan Przyborowski (ur. 08.05.1954) technik ogrodnik z wykształcenia, ukończył Technikum Ogrodnicze w Tarnowie, w latach 80 pracował w Banku Spółdzielczym w Bochni, jako referent ds. kredytów.

Po wprowadzeniu stanu wojennego wraz z braćmi (najstarszy Piotr) tworzyli lokalne struktury Solidarności Mikluszowicach w gminie Drwinia. Organizował wsparcie żywnościowe dla ukrywających się Mroczka i Dulęby na terenie plebani w Mikluszowicach u ks. Józefa Pawuli a następnie przemycał ich wraz z innymi osobami do Cerekwi. Prowadził wraz braćmi systematyczny kolportaż. Otrzymywali prasę podziemną poprzez ich siostrę Marię (nieżyjąca), która była pielęgniarką w szpitalu w Bochni, a którą Jan Przyborowski i jego brat dalej kolportowali. Organizował w Mikluszowicach regularnie składki na osoby represjonowane.

Pod koniec grudnia 1983 r. organizacja w Mikluszowicach, na czele z Janem Przyborowskim i jego bratem Piotrem była organizatorem tajnego spotkania TKW Bochnia (ponad 30 osób). W organizację tego włączyła się spora część lokalnej społeczności. Każdy z uczestników był doprowadzany osobno do miejsca spotkania. Było to spotkanie jednej z dwóch grup działających w TKW. Bochnia. Na spotkaniu tym ustalono sprawy organizacyjne struktur bocheńskich, kierunki działań. W spotkaniu uczestniczyli między innymi Krzysztof Szwiec, Józef Mroczek, Zbigniew Rojek, Ryszard Dźwigaj, Irena Konieczna, Zofia Modelska. Spotkanie było bardzo ważne ze względu na testowanie organizacji i lojalności przybyłych osób. Podjęte tam ustalenia kierunki działań okazały się trwałe mimo późniejszego aresztowania Krzysztofa Szwieca. Ponadto wspierał mocno finansowo struktury bocheńskiej Solidarności.

Uhonorowany medalem „Dziękujemy za wolność” (2024).