Solidarność to znaczy razem

Rogoda Aleksander

Biogram w Leksykonie Małopolskiej Solidarności, t.2

Ur. 3 czerwca 1957 r. w Wieliczce.

Absolwent IV LO w Krakowie (1983); w l. 1983-1984 studiował na Wydziale Górnictwa i Energetyki AGH.

W l. 1979-1980 frezer-tokarz w MPK w Krakowie; w l. 1980-1981 pracownik Krakowskich Zakładów Ortopedycznych, zatrudniony jako formowacz ortopeda; od maja 1981 r. do 1988 r. pracownik Elektrociepłowni "Kraków" w Łęgu; od 1988 r. własna działalność gospodarcza.

Od 1979 r. utrzymywał kontakty ze środowiskiem krakowskiego SKS (m.in. z A. Szwed), uczestnik spotkań samokształceniowych. W marcu 1980 r. pobity przez MO na Rynku Głównym w Krakowie po samospaleniu W. Badylaka.

W NSZZ "Solidarność" od maja 1981 r. w Elektrociepłowni "Kraków" w Łęgu.

Po wprowadzeniu stanu wojennego jako przedstawiciel "S" w Elektrociepłowni "Kraków" przedostał się w dn. 14 grudnia 1981 r. na teren Huty im. Lenina, w której trwał strajk; 15 grudnia 1981 r. przy opuszczaniu terenu kombinatu wraz z ulotkami strajkowymi zatrzymany przez MO; przesłuchiwany na Komendzie MO w Nowej Hucie i następnie w KW MO przy ul. Mogilskiej w Krakowie; bezskutecznie nakłaniany do podpisania deklaracji lojalności.

Uczestnik demonstracji w Nowej Hucie i w Krakowie; dzięki kontaktowi z B. Billik rozpoczął współpracę z D. Suchorowską-Śliwińską i z powstającymi strukturami MKS Grzegórzek, Krowodrzy, Podgórza i Śródmieścia i następnie MKS Kraków (m.in. z R. Kaczmarkiem, M. Żłobińską, T. Syryjczykiem, B. Niemiec, P. Zawiślakiem); łącznik między MKS Kraków a Elektrociepłownią; zaangażowany w tworzenie tajnych struktur ponadzakładowych, m.in. z Armaturą (A. Dańko) i Elbudem (R. Majdzik); łącznik z podziemnymi strukturami w Bochni (S. Jurczak) i Nowym Sączem (A. Szkaradek).

Zaangażowany w organizację druku i kolportażu oraz zbierania informacji do podziemnego pisma "Solidarność Podgórza, Łęgu, Skawiny, Wieliczki" oraz do "Kroniki Małopolskiej" (współpraca W. Krzywobłocki, J. Lupa); kolporter znaczków, ulotek i czasopism, m.in. "Kroniki Małopolskiej" w Warszawie i "Tygodnika Mazowsze" w Krakowie. W trakcie jednego z wyjazdów do Warszawy brał udział w wypadku samochodowym (wraz z B. Szydłowską) pod Jędrzejowem, jednak przed przyjazdem MO zdołał ukryć w zaroślach przewożone czasopisma (22 czerwca 1984 r.).

Uczestnik mszy św. za ojczyznę w Krakowie i w Nowej Hucie, współpracownik ks. K. Jancarza (m.in. organizator wraz z W. Krzywobłockim niezależnej wystawy grafiki w Mistrzejowicach), współpracownik z ośrodkiem duszpasterstwa ludzi pracy "Kamieniołom" przy parafii św. Józefa w Podgórzu; uczestnik i organizator wyjazdów na Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.

W 1983 r. uczestnik przygotowań do akcji "Komin", polegającej na wywieszeniu na kominie Elektrociepłowni flagi papieskiej na powitanie przybywającego do Krakowa Jana Pawła II, mającej długość ok 30 m.

Zaangażowany w nawiązanie współpracy pomiędzy Sekcją Energetyków CFDT a Sekcją Energetyków NSZZ "Solidarność", organizator i uczestnik tajnych dwustronnych spotkań w Polsce.

W sierpniu 1987 r. zaangażowany (wraz z D. Stec-Fus i S. Chmielewskim) w przewóz spod Warszawy nowej maszyny drukarskiej do Krakowa; w trakcie ucieczki przed SB zatrzymany wraz z D. Stec-Fus przez funkcjonariuszy MO i SB w Michałowicach; aresztowany i przesłuchany w KW MO w Krakowie; ukarany 12 sierpnia 1987 r. przez kolegium ds. wykroczeń w Słomnikach grzywną 50 tys. zł. (kara została pokryta przez Kurię Krakowską).

Dwukrotnie zwalniany z pracy (1983 i 1986) i przywracany po odwołaniach złożonych do sądu pracy; w zakładzie pracy uniemożliwiano mu awans zawodowy. W jego mieszkaniu wielokrotnie przeprowadzano rewizje; wielokrotnie zatrzymywany przez MO w przededniu rocznic i planowanych manifestacji na 48 godzin.


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31


Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Aleksander Rogoda ( ur. 3 czerwiec 1957 w Wieliczce) współtwórca struktury nielegalnego NSZZ "Solidarność" w Elektrociepłowni Łęg a także w Elbudzie, Armaturze i Elektrowni Skawina.

Drukarz i kolporter Kroniki Małopolskiej, jeden z łączników MKS Kraków ze strukturami w Nowym Sączu i Tarnowie.

Współorganizator spotkania MKS Kraków z przedstawicielami Sekcji Energetyki CFDT z Francji.

Zawoził krakowską "bibułę" do Warszawy, stamtąd przywoził Tygodnik Mazowsze. Podczas jednej z takich podróży doszło do wypadku, w trakcie którego doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu i tylko dzięki szybkiej interwencji ś.p. dr Jacka Marchewczyka (współpracującego z opozycją ortopedy) uniknął hospitalizacji w szpitalu więziennym i tym samym konsekwencji takiego "leczenia". W sierpniu 1987, w trakcie przewożenia z Warszawy offsetowej maszyny drukarskiej (podarowanej dla MKS Kraków przez CFDT) zatrzymany przez MO. Przetrzymywany w areszcie przy ul. Mogilskiej, kara grzywny od Kolegium do Spraw wykroczeń.

Uczestnik akcji Komin, polegającej na wywieszeniu 30-metrowej flagi z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Z wykształcenia energetyk, obecnie kierowca.

Odznaczony Krzyż Wolności i Solidarności (2019); uhonorowany Medalem "Dziękujemy za wolność" (2020).