Solidarność to znaczy razem

Śliwa Maciej

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Śliwa Maciej (ur. 14.02.1969 Zabrze). Rodzina matki przyjechała do Zabrza w 1945 roku. Dziadkiem był Józef Niegłos, przedwojenny działacz PPS z Krakowa, aresztowany i więziony w 1948 roku, był informatorem sieci "Iskra" w ramach IV komendy WiN; rozpracowywany przez UB w Zabrzu w 1956 roku, za próbę wskrzeszenia na fali odwilży Polskiej Partii Socjalistycznej w 1956 roku.

Matka, Teresa Śliwa, była polonistką, nauczycielką. W 1980 roku była jedną z założycielek Solidarności nauczycielskiej w Zabrzu, sekretarzem związku w mieście; W stanie wojennym była rozpracowywana przez Służbę Bezpieczeństwa w ramach SOR "Pogrzeb". Po odrodzeniu "Solidarności" w 1989 roku została przewodniczącą związku w Zabrzu.

Działalność opozycyjną rozpoczął w 1986 roku, nawiązując kontakt z działaczami w Zabrzu: Janem Sierackim, Wiktorem Ostrowskim i Andrzejem Roczniokiem; rozprowadzał materiały informacyjne w swojej szkole, II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu, drukował gazetkę drugiego obiegu "Feniks".

W październiku 1987 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Systematycznie, przewoził od tego czasu do Krakowa książki i prasę drugiego obiegu, które otrzymywał od Jana Sierackiego. Materiały trafiały do działaczki Ruchu "Wolność i Pokój" Magdaleny Maliszewskiej. Przez nią wszedł od listopada do grupy uczestników Ruchu WiP. Nawiązał bliską współpracę z Grzegorzem Surdym, jednym z założycieli ruchu WiP w Krakowie, z którym studiował na jednym roku.

Zaczął brać udział w różnych akcjach WiP w Krakowie i w Gliwicach, m.in. 29.11.1987 uczestniczył w akcji WiP przy Kramach Dominikańskich w Krakowei, 25.01.1988 w Zabrzu rozdawał prasę podziemną na Placu Wolności, podczas akcji zawieszenia na budynku Supersamu transparentów WiP (org. Wojciech Jędrzejas). W lutym 1988 roku brał udział w Gliwicach we współorganizowanym przez WiP Międzynarodowym Seminarium Ekologicznym w Kościele św. Krzyża.

08 marca 1988 roku uczestniczył w Krakowie w demonstracji studenckiej w 40 rocznicę wydarzeń marcowych, wraz z kolegą z Zabrza, Piotrem Zakrzewskim, z którym przygotował, w nurcie "pomarańczowej Alternatywy" transparent ze smerfami uzbrojonymi w tarcze i pałki oraz napisem "Studenci uspokójcie się, milicja też chce odpocząć". 9 marca 1988 został zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa podczas marszu na kolejny wiec. Razem z Mirosławem Szymańskim zostali przewiezieni do komisariatu na ul. Batorego, po paru godzinach zostali zwolnieni, transparent został skonfiskowany. 21 marca 1988 pomagał w organizacji happeningu politycznego "Marzanna 88, oszczędzaj prąd, utop telewizor". 14 kwietnia 1988 brał udział w wiecu organizowanym przez utworzoną wtedy Akcję Studencką "WiP".

Od 26 kwietnia do 05 maja 1988 przebywał w mieszkaniu Grzegorza Surdego w Nowej Hucie, na osiedlu Na Stoku, gdzie mieściło się Centrum Informacyjne strajku w Hucie im. Lenina, którego byłem łącznik. Pracował razem z Edwardem Nowakiem, Grzegorzem Surdym, Mirosławem Szymańskim oraz Markiem Bikiem. Relacjonował wtedy m.in. przebieg wieców solidarnościowych z hutnikami, które zorganizował m.in. WiP pod Collegium Novum 28 kwietnia i 2 maja. Wówczas, wraz z Edwardem Nowakiem objeżdżał miasto próbując rozpoznać gdzie są zgrupowane siły ZOMO; zdobył wtedy pseudonim "Klakier", pod którym czasem pojawia się w różnych wydawnictwach poświęconych WiP-owi oraz protestom studenckim z lat 88-89. Wczesnym rankiem 05 maja do mieszkania Grzegorza Surdego wkroczyła Służba Bezpieczeństwa i zatrzymała wszystkich przebywających tam, poza Grzegorzem Surdym, który miał złamaną nogę. Zatrzymani zostali przewiezieni na Mogilską, do KW Milicji Obywatelskiej. Na spacerniaku w areszcie spotkał sporą grupę zatrzymanych w nocy w czasie pacyfikacji hutników, na czele z Mieczysławem Gilem. Następnie był kilka godzin w celi z Markiem Bikiem, Edwardem Nowakiem i Mirosławem Szymańskim. Po zwolnieniu z aresztu, zbierał informacje o osobach represjonowanych, przekazując je m.in. do ks. Kazimierza Jancarza.

Od maja 1988 był osobą wspierającą organizację i działanie Komitetu Organizacyjnego NSZZ "Solidarność" Huty im. Lenina, uczestnicząc systematycznie w jego spotkaniach w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach. W tym czasie współpracował z Edwardem Nowakiem, lecz także z Janem Ciesielskim, Stanisławem Handzlikiem i Mieczysławem Gilem.

W dniu 25 maja 1988 roku wraz z innymi studentami brał udział w powołaniu Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W dniach 25-28 sierpnia współorganizowałem Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka w Krakowie-Mistrzejowicach.

W październiku 1988 brał udział w działaniach Ruchu WiP związanych z bojkotem Studiów Wojskowych na uczelniach (opis w książce "Ur. '68. Notatki z ulic Krakowa 1988-1989" Paweł Chojnacki). W styczniu i lutym 1989 roku brał udział w licznych demonstracjach na ulicach Krakowa, związanych m.in. z obroną Vaclawa Hawla, demonstracjami przeciw budowie elektrowni w Klempiczu czy wiecu WiP "Ulotne lekcje historii - Kronsztadt 1921. 16-18 maja 1989 brałem udział i współorganizował wiece i manifestacje Akcji Studenckiej WiP pod hasłem Sowieci do domu. W trakcie sittingu pod Kosulatem ZSRR zostałm zatrzymany wraz z dużą grupą manifestantów. Przez cały czas działania w Ruchu Wolność i Pokój w Krakowie uczestniczył w drukowaniu na sicie materiałów WiP oraz innych grup opozycyjnych w mieszkaniu Mieczysława Pyzio, przy ul. Pędzichów w Krakowie.

W trakcie przygotowań do wyborów 04 czerwca wspomagał kampanię MKO Solidarność Małopolska oraz Gliwicko-Zabrzańskiego Komitetu Obywatelskiego.

W 1992 roku obroniłem na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę magisterską "Ruch "Wolność i Pokój" 1985-1989.

Od 1992 r. pracuję w Zabrzu jako nauczyciel. Uhonorowany Medalem "Dziękujemy za Wolność" (2018)