Solidarność to znaczy razem

Sowa Wiktor

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Wiktor SOWA - (ur.24 sierpnia 1941 w Luborzycy, zm. 26 maja 2020 r. w Nowym Targu) - inżynier automatyk, pierwszy - działacz Solidarności w Nowym Targu, współtwórca Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" Podhala, Spisza i Orawy. po odrodzeniu samorządu - przewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Targu (1990).. W latach 1993-1996 wojewoda nowosądecki.

Po stażu asystenckim w Katedrze Automatyki AGH, pracował od 1965 r. w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego "Podhale", gdzie zorganizował i kierował zakładowym ośrodkiem obliczeniowym. Przewodniczył powołaniu Komitetu Założycielskiego "S" w tym kombinacie.

W stanie wojennym internowany za działalność związkową i osadzony w Załężu. W sierpniu 1982 r. wziął udział w słynnym marszu 8-tysięcznej załogi "Podhala" w rocznicę Porozumień Sierpniowych, co przypłacił zwolnieniem z pracy. Pracował też w Zakładzie Drzewnym "Scanprodukt" w Podczerwonem oraz Spółdzielni Inwalidów "Harnaś w N.Targu".

Na początku lat 90. zorganizował i kierował Urzędem Rejonowym w Nowym Targu. Był współinicjatorem i prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Administracji Publicznej. Zainicjował powołanie w Nowym Targu miejscowej dyrekcji budowy szpitala (rozpoczęta przed 1980 r. inwestycja została przerwana w stanie surowym). Współorganizował Ekosejmik w Maniowach (1990), którego obrady doprowadziły do decyzji Ministerstwa Ochrony Środowiska o sfinansowaniu w dwóch etapach programu zagospodarowania obrzeży zbiornika czorsztyńskiego. W obradach brało udział prawie 200 osób, w tym - za sprawą W. Sowy - przedstawiciele "zielonych", wówczas głośno protestujący przeciwko budowie tamy.

W 2006 r. Sąd Lustracyjny oczyścił go z zarzutu współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL, o co był pomawiany przez jedną z gazet. A gazeta i IPN przeprosiły go za to pomawianie, do końca walczył o odzyskanie dobrego imienia, przed niesłusznym oczernieniem.


Informacja z listy Internowani

członek KZ NSZZ "S" w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego "Podhale", internowany 13.12.1981 - decyzja nr 42/81, Załęże, zwolniony 21.12.1981.