Solidarność to znaczy razem

Szczurek Robert

Biogram w Leksykonie Małopolskiej Solidarności, t.2

Ur. 12 lutego 1968 r. w Rzeszotarach, pow. krakowski.

Ukończył ZSZ przy HiL w Krakowie, zawód: mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych (1986).

Twórca działającej na terenie Nowej Huty młodzieżowej organizacji "Młodzież Nowej Huty" (1983-1990), do której werbował m.in. uczniów pracujących w warsztatach szkolnych na oddziale W-99 HiL; w trakcie przyuczenia do zawodu w HiL utrzymywał kontakty i kolportował podziemne czasopisma i ulotki za pośrednictwem młodzieży na innych wydziałach huty.

Jeden z najmłodszych uczestników i "zadymiarzy" w trakcie manifestacji i demonstracji w Nowej Hucie w l. 80. XX w.; projektant i wykonawca licznych stempli, pieczątek okolicznościowych i ulotek, m.in. informujących o uroczystościach i innych akcjach organizowanych przez podziemne struktury NSZZ "Solidarność"; drukarz ulotek rozprowadzanych przy okazji mszy św. m.in. w Bieńczycach, na Szklanych Domach, w Mistrzejowicach i w katedrze wawelskiej, a także w trakcie wieców i demonstracji.

Od 1984 r. współorganizator manifestacji w Nowej Hucie (w rocznice 3 maja, 31 sierpnia, 13 października, 13 grudnia); uczestnik mszy św. za ojczyznę i za "Solidarność" w kościołach Nowej Huty (m.in. mszy czwartkowych w Mistrzejowicach); wykonawca transparentów i bannerów "Solidarności", wykorzystywanych podczas manifestacji; inicjator i wykonawca spektakularnych akcji z wykorzystaniem środków pirotechnicznych, m.in. obrzucenia środkami pirotechnicznymi parkingu ZOMO w pobliżu "Arki Pana" w Nowej Hucie, obrzucania słoikami z farbą koszar ZOMO, wywieszenia przy pomocy sprzętu alpinistycznego – na bloku na os. Dąbrowszczaków (obecnie Przy Arce) transparentu "Dość podwyżek cen żywności" (1988); uczestnik akcji malowania napisów na ścianach bloków w Nowej Hucie oraz akcji ulotkowych.

Wielokrotnie zatrzymywany na okres od 48 do 72 godz. m.in. na Komendzie MO na os. Zgody i przy ul. Siemiradzkiego i na KW MO przy ul. Mogilskiej; kilkakrotnie pobity przez funkcjonariuszy MO; w jego mieszkaniu przeprowadzano rewizje, połączone z konfiskatą nielegalnych druków; aresztowany 3 maja 1985 r. na 72 godz. w areszcie przy ul. Siemiradzkiego.

W trakcie strajku kwietniowo-majowego 1988 r. w HiL wspierał protestujących hutników; organizator wraz ze swoją grupą wieców poparcia dla strajkujących oraz demonstracji pod nowohuckimi kościołami w obronie zatrzymanych przywódców strajku.

Członek służby porządkowej ochraniającej uczestników I Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka i Obywatela w Mistrzejowicach (1988); uczestnik walk pod pomnikiem W. Lenina w Nowej Hucie (grudzień 1989 r.).

Członek FMW; od końca lat 80. do dziś członek NSZZ "Solidarność".

Odznaczony medalem "Niezłomnym w Słowie" (2011).


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31