Solidarność to znaczy razem

Tajsiak Robert

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Ur. 20 marca 1967 r.

W latach 1982- 1985 należał do podziemnych grup oporu prowadząc działania konspiracyjne na terenie Nowej Huty i Krakowa. W okresie stanu wojennego był uczniem XI LO w Krakowie, w szkole prowadził kolportaż wydawnictw niezależnych (ulotki, zdjęcia, prasa podziemna i książki, okolicznościowe znaczki poczty podziemnej, kalendarze Solidarności i odznaki niepodległościowe). Materiały te otrzymywał od łączniczki wyznaczonej do współpracy przez Piotra Fugla, szefa struktur. Zwrotnie przekazywał zebrane fundusze na wsparcia konspiracyjnych działań.

Aresztowany przez SB w październiku 1982 roku, bezpośrednio po protestach z powodu delegalizacji NSZZ Solidarność i śmierci Bogdana Włosika. Sprawa toczyła się w sądzie w trybie doraźnym, wyznaczono mu kuratora milicyjnego, upubliczniono wymuszone brutalnym przesłuchaniem zeznania, opisywano je w TVP jako "chuligańskie wybryki nieodpowiedzialnych wyrostków". Pomimo takich oskarżeń, nauczyciele ochronili go i nie został wyrzucony ze szkoły, tolerowali jego nieobecność wynikająca z wyjazdów na Pielgrzymki Ludzi Pracy, na pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, czy też z powodu stałych, prewencyjnych zatrzymań przez MO i SB na 48 godz.

Pomimo szykan, regularnie uczestniczył w marszach ulicznych i działaniach małego sabotażu. W ramach grup oporu (przekształconych później w FMW) malował hasła solidarnościowe i antykomunistyczne na osiedlach Nowej Huty i Krakowa, rozklejał plakaty, rozrzucał ulotki. Ukończył Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy.