Solidarność to znaczy razem

Wilczyński Michał

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Michał Wilczyński ur. 16.08.1948 r. we Włoszczowej.

Jest doktorem nauk o ziemi, ekspertem ds. paliw i energii. W l. 1972-76 pracował w Przedsiębiorstwie Geologicznym, następnie w l. 1976-90 w Państwowym Instytucie Geologicznym (PIG), doradca Rządu Algierii w l. 1984-88, Pełnomocnik Ministra Środowiska w l. 1990-91. W latach1991-95 był wiceministrem Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Głównym Geologiem Kraju, Wiceprezes Eko-Funduszu, członek Rady nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, oraz Państwowej Agencji Węgla Kamiennego. Obecnie prowadzi własna działalność gospodarczą - ekspercką.

Od 09 wrzesnia 1980 roku Przewodniczący Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" (650 członków w PIG Warszawa), w październiku 1980 we Wrocławiu na spotkaniu Komitetów z Przedsiębiorstw Geologicznych, Hydrogeologicznych i wszystkich oddziałów PIG (6), ukonstytuował się Komitet Krajowy Służby Geologicznej podczas którego został wybrany na Przewodniczącego. Po ataku na Oficerską Szkołę Pożarniczą, przygotował instrukcje, oraz powołał 3-osobową Tajną Komisję "S", która działała do 1988 roku, (kolportaż, radio "S", składki, pomoc prawna i socjalna dla potrzebujących),a także wypłacili pieniądze związkowe z banku itp.

Do listopada 1984 roku działał w podziemiu, ale poza PIG m.in. w Ogólnopolskim Porozumieniu Nauki (prof. Friszke w książce o działalności podziemnej Nauki, wymienia go jako aktywnego czlonka, po czym wyjeżdza na kontarkt do Służby Geologicznej Algierii).

Od września 1988 pod kierunkiem prof. Stefana Kozłowskiego uczestniczy w przygotowaniach do prac podkomisji ekologicznej Okrągłego Stołu, i od lutego do 06 kwietnia 1989 w pracach podstolika ekologicznego.

Dr. M. Wilczyński uczestniczył w reformowaniu polskiego przemysłu wydobycia węgla i restrukturyzacji PGNiG, współtwórca prawnego i organizacyjnego systemu zarządzania zasobami naturalnymi. Jako ekolog uczestniczył w wielu ważnych debatach i pracach nad polityką ekologiczną państwa oraz jej wdrażaniu.

Od 2004 występuje jako niezależny konsultant, został m.in. ekspertem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[6] oraz Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, a także członkiem rady programowej Fundacji Rozwój Tak - Odkrywki Nie. Działał także jako doradca w kwestiach paliw i źródeł energii odnawialnej, w tym przy programach inwestycyjnych na Ukrainie i w Kirgistanie realizowanych przez OECD i Bank Światowy. Publikował artykuły i ekspertyzy dotyczące m.in. surowców energetycznych i polityki gospodarowania surowcami mineralnymi, m.in. raporty Zmierzch węgla kamiennego w Polsce (2013), Węgiel. Już po zmierzchu... (2015) i Kopalne źródła energii (2017).

Michał Wilczyński był w gronie założycieli Niezależnego Samorządnego Związku zawodowego, "Solidarność" już 9 września 1980 r. w Państwowym Instytucie Geologicznym, był przewodniczącym Komisji Zakładowej oraz Sekcji Krajowej Geologicznej NSZZ "Solidarność". Był członkiem tajnej komisji zakładowej; rozpracowywany w ramach SOR "REPLIKA", która dotyczyła rozpracowania osób podejrzanych o działalność konspiracyjną. Sądzony za strajk zorganizowany w stanie wojennym.

Członek Polskiego Towarzystwa Geologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego - PTTK. Członek Stowarzyszenia Sieć Solidarności od 2014 r.