Solidarność to znaczy razem

Woźniakowski Henryk

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Henryk Woźniakowski (ur. 22.06.1949 Kraków). Ukończył studia z zakresu filologii polskiej i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Od 1973 pracował w Wydawnictwie Literackim. W 1976 został zatrudniony w redakcji miesięcznika "Znak". Od 1991 - prezes zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak" Sp. z o.o..

Publikuje recenzje i eseje na tematy społeczne, polityczne i religijne, zamieszczane w latach 70 i 80 w pismach drugiego obiegu, jak m.in. "Merkuryusz Krakowski i Światowy, "13 - pismo chrześcijańsko-liberalne," "Polityka Polska", "Puls", a także w "Znaku", "Tygodniku Powszechnym", "Res Publice Nowej" i "Więzi", "Gazecie Wyborczej", "Przeglądzie Politycznym", również za granicą "Il Sabato", "L'Altra Europa", "Cadmos", "La Revue Tocqueville" i in. oraz w licznych książkach zbiorowych. Przełożył na język polski m.in. eseje José Ortegi y Gasseta (m.in.Rozmyślanie o Europie, M. de Unamuno O poczuciu tragiczności życia i in.

Pracował i pracuje społecznie w zarządach i radach wielu organizacji pozarządowych, z których liczne współzakładał m. in. Klubu Inteligencji Katolickiej, Ośrodka Myśli Politycznej, Polskiej Fundacji Roberta Schumana, Fundacji Batorego, Stowarzyszenia Willa Decjusza, Polskiego PEN-Clubu, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego, Fundacji Kultury Chrześcijańskiej Znak, Międzynarodowej Unii Prasy Katolickiej (UCIP) czy Inicjatyw Chrześcijan na rzecz Europy (IXE).

Pełnił funkcję zastępcy rzecznika prasowego rządu Tadeusza Mazowieckiego oraz dyrektora generalnego w Urzędzie Rady Ministrów (1989-1990). Należał do założycieli Forum Prawicy Demokratycznej, Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

Działa w PEN Clubie, Klubie Inteligencji Katolickiej. Był jednym z fundatorów Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, pełnił funkcję przewodniczącego jej rady programowej. Był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 i w 2015.

W latach 70 współpracował z krakowskim SKS oraz z KOR-em .Miesięcznik Znak, w którym pełnił funkcję zastępcy red. Naczelnego, był jednym ze sztandarowych pism "legalnej" myśli opozycyjnej. Publikowano w nim ogromną ilość ważnych społecznie i politycznie artykułów wspierających intelektualnie naszą działalność Solidarności i opozycji, drukowano także pod pseudonimami teksty osób objętych zapisem cenzury, m.in. Adama Michnika, Jacka Kuronia czy Stanisława Barańczaka. Był współtwórcą środowiska chrześcijańsko-liberalnego zgromadzonego wokół Mirosława Dzielskiego i autorem licznych tekstów w krakowskiej "13".

10 kwietnia 1989 roku w Krakowie powstał Małopolski Klub Obywatelski, w skład którego m.in. wszedł Henryk Woźniakowski, bardzo angażując się we wspieranie drużyny Solidarnościowej w wyborach 1989 roku. W 1989 r Tadeusz Mazowiecki powołał go na stanowisko zastępcy rzecznika rządu i dyrektora rządowego biura prasowego, następnie na zastępcę szefa doradców premiera i na koniec na swego pełnomocnika w kampanii prezydenckiej.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim francuskiego Narodowego Orderu Zasługi(2003), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011), Krzyżem Oficerskim francuskiego Orderu Sztuki i Literatury (2016). Uhonorowany Medalem "Dziękujemy za wolność" (2017) Jest synem Jacka Woźniakowskiego, bratem Róży Thun.