Solidarność to znaczy razem

Zborowski Władysław

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Władysław Zborowski (ur. 11.96.1950 - zm. 31.10.1998) był pracownikiem Walcowni Blach Zimnych Huty im. Lenina.

Od sierpnia 1980 r. zaangażowany w protesty robotnicze na swoim wydziale. Bral m.in. udział w zebraniu 26 sierpnia 1980 r. w wyniku, którego powstał Komitet Organizacyjny, na którego czele stanął Sylwester Mlonek. Dwa dni później odbyło się równie ciekawe spotkanie tegoż Komitetu Organizacyjnego w którym uczestniczyli redaktorzy "Gazet Południowej" - Dorota Terakowska i Maciej Szumowski. Spotkanie z dyrekcja odbyło się 29 sierpnia. Władysław Zborowski, nie tylko brał udział w tych spotkaniach, ale został członkiem KO. Później angażował się w tworzenie struktur Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego, później nazwanego "Solidarność".

Władysław Zborowski uczestniczył w strajku wiosennym 1988 r.; został aresztowany po jego pacyfikacji przez oddziały ZOMO a następnie skazany na 1 miesiąc aresztu. Z tego aresztowania zachowało się zdjęcie jak do esbeckiego pokoju przesłuchań funkcjonariusz SB Sławomir Sienniak wprowadza Władysława Zborowskiego, którego przesłuchanie było filmowane ukrytą kamerą.

Władysław Zborowski zmarł 10 lat po strajku 1988 r.; został pochowany na cmentarzu w Grębałowie (kw. LXXXII płd, m.44). Stowarzyszenie Sieć Solidarności zamierzało uhonorować Władysława Zborowskiego Medalem "Dziękujemy za wolność" lecz pomimo starań nie udało się nawiązać kontaktu z rodziną.


Informacja z listy Strajk 88

Komitet Strajkowy Hutników, 1 m-c aresztu