Solidarność to znaczy razem

Sieć Solidarności

Bachmiński Krzysztof

Krzysztof Bachmiński (ur. 8 września 1951 w Zabrzu). Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ. Pracował w krakowskiej prokuraturze, gdzie założył "Solidarność". Był to pierwszy w kraju przypadek założenia "Solidarności" w prokuraturze, wyprzedzając pod tym względem działania na terenie Gdańska i Warszawy.

W 1981 pracował w Komisji Praworządności przy Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" w Gdańsku prowadzonej przez Zbigniewa Bujaka.

14 grudnia 1981 na znak protestu po ogłoszeniu stanu wojennego odszedł z prokuratury. Pracował w charakterze radcy prawnego w różnych instytucjach. Dzięki pomocy mecenasów: Mariana Sadowskiego, Andrzeja Rozmarynowicza i profesora Andrzeja Zolla został adwokatem. Był obrońcą w kilku procesach politycznych w tym : Stanisława Handzlika, "sabotażu" w MPK w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i podziemnego radia "Solidarność".

W lutym 1991 r. został wybrany na stanowisko Prezydenta Miasta Krakowa. We wrześniu 1992 zrezygnował z tej funkcji.

Po powrocie do zawodu adwokackiego, był obrońcą w wielu znanych procesach karnych, zarówno kryminalnych jak i gospodarczych.

Uczestnik prac Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności. Za uczestnictwo w pracach Centrum,Minister Sprawiedliwości w 2012 r. przyznał mu medal pamiątkowy "Zasłużonego dla wymiaru sprawiedliwości". Stowarzyszenie Sieć Solidarności - za obronę w procesach politycznych - uhonorowało go medalem "Dziękujemy za wolność"(2015). Krzysztof Bachmiński został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015)