Solidarność to znaczy razem

Sieć Solidarności

Drobysz Robert

Robert Drobysz (ur. 03.03.1968) - poeta, satyryk, dziennikarz, fotograf, animator kultury lokalnej, arteterapeuta.

Od urodzenia mieszka w Nowym Sączu. Działacz opozycji antykomunistycznej w PRL.

Pilot wycieczek i przewodnik. Zrealizował kilka indywidualnych wystaw fotograficznych, brał udział w licznych prezentacjach zbiorowych.

W roku 1990 zrealizował w Biurze Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu, wspólnie z Ryszardem Miłkiem, głośną wystawę obrazów Józefa Czapskiego, która przyczyniła się do powrotu dzieł tego artysty do kraju. Twórca wystawy Bez cenzury - wydawnictwa II obiegu w latach 1976-1989 (Nowy Sącz 2002). Za prezentację Nowy Sącz przez epoki - od średniowiecza do współczesności galeria Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu została nagrodzona Laurem Turystycznym 2013.
Pracę w mediach rozpoczął przed upadkiem PRL - w prasie II obiegu. Po 04.06.1989r. publikował w Gazecie Chłopskiej, Gazecie Krakowskiej, Kurierze Starosądeckim, następnie w portalu internetowym i miesięczniku Sądeczanin.

Debiut literacki w 1993r. na łamach Informatora PNRWI. Utwory literackie drukował m.in. w Akancie, Bezkresie, Toposie, Twoim Dobrym Humorze, Super Expresie, Szpilażu oraz w licznych antologiach. Opublikował trzy tomy wierszy: "Niemi szamani" (1996), "Haiku na patyku" (1998), "Odmienianie snów" (2001), zbiór opowiadań satyrycznych pt. "Absurdariusz polski" (2005) i komedię Wybuchowa dziewczyna (2022).

Jest laureatem I nagrody Szpilaża na felieton satyryczny oraz II nagrody w ogólnopolskim konkursie na wiersz o Kopalni Soli w Wieliczce. Wyróżnienie w I Międzynarodowym Konkursie Poetyckim Wrzosowiska (Piwniczna- Zdrój 204). Autor wstępów i posłowi do tomów poetyckich Jana Pałasza Polowanie na aniołka (1991), Krzysztofa Agamsa Chorał kniei (1996), Edyty Migas Nie dałam ci jeszcze wszystkich pomarańczy (2004), Piotra Dudka Opowiadania (2001) i Wieża Babel (2003) i Ryszarda Bełcha Wiersze (Kraków 2017). Współautor podręcznika do nauczania arteterapii Dlaczego tworzę? (Kraków 2001).

Twórca autorskiej koncepcji terapii sztuką; wygłoszone wykłady, publikacje naukowe, omówienia wspomnianej koncepcji na łamach prasy specjalistycznej, udział w krajowych i międzynarodowych wystawach, plenerach malarskich.

Jego działalność przewodnicka była omawiana w ogólnopolskim portalu internetowym Onet.pl. Wiersze prezentował na falach Radia Alfa w Krakowie i Radia Echo w Nowym Sączu. Uczestnik krakowskiej grupy poetyckiej Każdy śp. Ryszarda Rodzika i Anny Kajtochowej. Członek Sądeckiego Klubu Literackiego i Polskiego Stowarzyszenia Haiku. Wiersze tłumaczone na języki - słowacki i łemkowski.