Solidarność to znaczy razem

Sieć Solidarności

Kowalska Beata

Beata Kowalska - prof. socjologii UJ, do lutego 2024 członkini Zarządu Sieci Solidarności III kadencji.

Beata Kowalska jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr. hab. prof. UJ , socjolożką, zajmuje się problematyką feminizmu i sytuacją kobiet, analizą działalności społecznej i obywatelskiej, m.in. ruchem społecznym Solidarność. Wyróżniona m.in. prestiżową nagrodą Rektora UJ za dydaktykę - Pro Arte Docendi. Uczestniczka licznych projektów, stypendiów i wykładów zagranicznych: Cambridge University, Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu, American Centre for Oriental Research w Ammanie, New School for Social Research w Nowym Jorku, Rutgers University, Bufflo University.

Beata Kowalska od wczesnych lat młodości, podczas nauki w XI Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie zaangażowała się w działalność struktur szkół średnich wspierających Solidarność". Brała udział w licznych akcjach małego sabotażu, manifestacjach ulicznych, była członkiem Federacji Młodzieży Walczącej (grupa nowohucka P.Fugla), a następnie Ruchu Wolność i Pokój. Wielokrotnie zatrzymywana, m.in. wraz z grupą innych osób po manifestacji 3 maja 1986 r. w Nowej Hucie wraz z m.in. Bogdanem Klichem, Maciejem Klepaczem. Podobnie zatrzymana została wraz z grupą wipowców udających się do Machowej na grób Otto Schimka 14.11.1986, w Gdyni podczas ogólnopolskiej akcji protestacyjnej o obronie Świadków Jehowy skazywanych za odmowę służby wojskowej, w Grudniu 1986 r. Uczestniczyła także w pracach wydawnictw WiP, np.Kwit WiP.

W 1988 r. była zaangażowana w tzw. Środowisku "Czasu Przyszłego" popierającego ideę powołania Komitetu Obywatelskiego przy Przew. NSZZZ "Solidarność" Lechu Wałęsie.

Jest uhonorowana Medalem "Dziękujemy za wolność" (2020)

Po 1989 roku Beata Kowalska skupiła się na swojej pracy naukowej i dydaktycznej. Prowadziła m.in. projekt badawczy dotyczący strajku hutników w 1988 r. w b. Hucie im. Lenina oraz postaw ludzi z nim związanych, w wyniku czego powstał film "Strajk 88. Nie ma wolności bez Solidarności" (2018) oraz książka "Nowa Huta 1988 migawki z utopii" (2019).

W zarządzie Sieci Solidarności zajmowała się w szczególności problemami współczesnej realizacji ideałów Solidarności.

Uhonorowana Medalem "Dziękujemy za wolność" (2020).